Samotná vláda si jistě spočítala, že když ke stávce nedojde v pondělí, dojde k ní jen o pár dnů později. "Mohla také předpokládat, že se k ní připojí pak více lidí a bude mít radikálnější průběh. Přesto nám naši volení zástupci v duchu své politické kultury skutečné důvody neprozradí," píše ve svém komentáři Keller. A dodává, že jsou zřejmě důvodem dvě varianty.
Podle té první možná může chtít vláda situaci opravdu natolik vyhrotit, aby bylo možno sáhnout k silovému řešení - i když snad tato možnost není úplně pravděpodobná.
"Nečasova vláda to totiž dopracovala tak daleko, že se nemůže spolehnout na loajalitu silovch složek. Je to přece jen pár měsíců, kdy si šli hasiči a policisté osobně vyzvednout na ministerstvo vnitra tehdejšího šéfa rezortu Radka Johna. Od té doby učinili zkušenost, jak nesnadné je vyžít se sníženými příjmy a měli příležitost poznat, kdo z vedení jejich rezortu se o část peněz, o které byli z úsporných důvodů připraveni, podělil," rozvíjí svoji úvahu sociolog Keller.
SLEDUJEME téma: STÁVKA
Druhé vysvětlení by se přitom mohlo skrývat v pokynu premiéra Petra Nečase. Ten požaduje po ministru spravedlnosti a sociálních věcí urychleně zpracovat změnu zákona o stávkách. A jak Keller podotýká, určitě se nebude pracovat na jejich usnadnění.
"Leccos naznačil i ministr financí Kalousek, když prohlásil, že třeba historici umění si klidně budou moci stávkovat. Možná se tedy pracuje na zákonu, který stávky formálně povolí a postará se však o to, aby docela ztratily svůj smysl - nikdo nepozná, že někdo ve stávce je. Všechno bude precizně fungovat když vznikne náznak nějaké škody, nastoupí exekutor a zkasíruje odborářský majetek," uvádí Jan Keller.
Varuje tak před tím, že k protlačení tohoto zákona by mohly posloužit incidenty, k nimž může dojít při blokádách silnic a dálnic. "Tuto formu protestu lidé většinou schvalují méně než samotnou stávku, pokud k ní odboráři tedy sáhnou, měli by počítat s možným nasazením provokatérů," upozorňuje sociolog.
Uzavírá tím, že žijeme v době, kdy se rozhoduje o tom kam budou v následujícíh desetiletích nasměrovány řádově stovky miliard korun . navíc způsobem, který nebude prakticky možné zvrátit. "Mnoho lidí si to dosud neuvědomuje a řada dalších si namlouvá, že se jich osobně změny nedotknou. Záhadné manévry vlády však napovídají, že ti, kdo se chystají k rozhodujícímu tahu, který vyšachuje veřejnost, nechtějí nechat nic náhodě," shrnuje sociolog Jan Keller.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ahe, olb