PPF Advisory svůj krok v dopise ministerstvu financí zdůvodnilo údajnou politizací projektu.
"Zejména v posledních měsících se téměř vše kolem soutěže stává výbušným politickým tématem," uvádí se podle serveru iHned.cz v dopise adresovaném ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi. "Zakázka se stala předmětem politických sporů a je veřejně zpochybňována i některými členy Vlády ČR," napsal dále jeden z čelních akcionářů skupiny Jiří Šmejc.
Podezřelá cena
"Ministerstvo financí oznámení PPF přijalo a bere jej na vědomí," řekl v pátek ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. "Předpokládám, že soutěž bude standardně pokračovat a vláda buď přijme, nebo nepřijme nejnižší cenovou nabídku," doplnil.
Celková cena garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 114 miliard korun. Nicméně Česká inspekce životního prostředí dokončila detailní průzkum tří stovek znečištěných lokalit a sanaci údajně vyčíslila na pouhých 40 až 50 miliard korun.
Vše se zruší?
Přitom server Aktuálně.cz s odvoláním na zdroj z ministerstva životního prostředí přinesl informaci, že by mohlo jít jen o 25,3 až 31,7 miliardy korun.
O ekozakázku původně projevilo zájem přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo. Dále tak postoupily společnosti Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services ze skupiny J&T.
Nicméně podle informací Mladé fronty Dnes ze 14. ledna letošního roku by se obří zakázka na likvidaci starých ekologických škod měla brzy zrušit. Deníku to prý potvrdily zdroje z ODS Věcí veřejných i TOP 09.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jac