Kolikrát ses sešel s Bártou? chce od Martince odpověď ČSSD

20.05.2011 18:35 | Zprávy

ČSSD vyzývá ředitele protikorupční policie Tomáše Martince, aby prozradil, kolikrát se před jmenováním do funkce sešel s neformálním lídrem Věcí veřejných Vítem Bártou. Podle dnešního vydání Hospodářských novin existuje podezření, že Martinec brzdil vyšetřování aféry údajné Bártovy korupce.

Kolikrát ses sešel s Bártou? chce od Martince odpověď ČSSD

"Chtěl bych v tuto chvíli vyzvat ředitele protikorupční policie pana Martince, aby veřejnosti oznámil, zda se někdy před jmenováním do postu policejního ředitele či poté setkal jednak s Vítem Bártou a také s panem náměstkem ministra vnitra (Michalem) Morozem," prohlásil na tiskové konferenci v sídle ČSSD stínový ministr vnitra Jeroným Tejc.

Policii záměrně brzdila vyšetřování?

Možnost, že policie záměrně brzdila vyšetřování skandálu s údajným uplácením exposlanců VV Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí, prověřuje inspekce policie. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny. List má k dispozici trestní oznámení, které kvůli způsobu vyšetřování podali bývalí náměstci protikorupční jednotky Zdeněk Tomica a Tomáš Krůl.

Oba policisté tvrdí, že chtěli případ vyšetřovat jako korupci hned poté, co se 3. dubna objevily první informace v médiích. Martinec ale kauzu předal specialistům na daňové úniky. Případní pachatelé tak mohli mít šanci připravit si řádně obhajobu, stojí v trestním oznámení. Šéf jednotky Martinec ale popírá, že by práci svých lidí brzdil. "Věc se od počátku šetří standardním způsobem," reagoval.

Lessy: Je to cílený útok na protikorupční útvar

Dozorová státní zástupkyně podle Lessyho konstatovala, že vyšetřování má standardní průběh a že žádné průtahy nezaznamenala. Jde tak podle něho o cílený útok na protikorupční útvar. "Policie České republiky se určitě nenechá zviklat těmito cílenými útoky," řekl policejní prezident novinářům.

Podle Tejce současný případ ukazuje, kam ministerstvo vnitra zavedla politika Věcí veřejných a ODS. "Neustálé změny, proměny, reorganizace a především snaha o dosazení svých lidí do postů, které jsou podstatné právě pro vyšetřování trestných činů politiků, má své ovoce," uvedl Tejc. "VV nám slibovaly, že tento útvar a celou policii odpolitizují. Poslední kauza ale ukazuje, že dosáhly opaku,"dodal Tejc.

Podle HN nasvědčuje pomalému vyšetřování i fakt, že k sestavení speciálního policejního týmu došlo až týden po první zmínce o uplácení. Škárka, jeden z hlavních aktérů aféry, byl vyslechnut až 12 dní poté. Speciální vyšetřovací tým byl navíc sestaven až na rozkaz náměstka policejního prezidenta Martina Červíčka. Šéfem týmu se stál právě Martinec, napsaly HN.


Čtěte více:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …