List Politika v jedné otázce připomněl, že ruský prezident Vladimir Putin svého času postavil rovnítko mezi případy Kosova a Krymu, když mluvil o právu národů na sebeurčení, čímž podle deníku nepřímo označil za oprávněnou nezávislost Kosova. Lavrov ale v reakci popřel, že by to Putin řekl.
"Upozorňovali jsme, že zavedení modelu vyhlašování nezávislosti určitých území do mezinárodní praxe vytvoří precedent. Vícekrát jsme poukazovali na to, že západní aliance v čele s USA v poslední době široce používá dvojí metr, porušuje základní zásady mezinárodního práva a bezostyšně přímo zasahuje do vnitřních záležitostí svrchovaných států," zopakoval šéf ruské diplomacie již známé stanovisko Kremlu k tomuto tématu.
Svobodná vůle Krymu
Lavrov řekl, že tuto západní politiku "na sobě pocítily národy Jugoslávie, Iráku, Libye a nyní také Ukrajiny". V této souvislosti Lavrov obvinil Washington a Brusel, že podpořily "státní převrat", díky němuž "se loni v únoru pomocí zbraní dostali v Kyjevě k moci ultranacionalisté, kteří svými akcemi přivedli zemi na pokraj rozkolu a začali krvavou občanskou válku".
Ve srovnání s tím se prý obyvatelstvo Krymu "zcela v souladu s mezinárodním právem... vyslovilo v referendu pro nezávislost na Ukrajině a pro připojení k Rusku". "Očividně absurdní jsou snahy zpochybnit svobodné vyjádření vůle obyvatel Krymu těmi, kteří režírovali odtržení Kosova od Srbska - přitom bez jakéhokoli referenda," zdůraznil ruský ministr.
Stanovisko Ruska k otázce Kosova je podle něj "jasné a neměnné". "Pro nás jsou samozřejmě přijatelná taková rozhodnutí, která budou uspokojovat Srbsko. Jsme připraveni srbským partnerům i nadále poskytovat nezbytnou podporu," řekl Lavrov.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp