"Myslím, že náš kolega, badatel a publicista Petr Kopečný měl pravdu, když v souvislosti s jeho úmrtím napsal: "Tak jako náš domácí protinacistický odboj měl své Tři krále (Balabán, Mašín, Morávek), tak nyní moravská odbojová historiografie přišla o své Tři krále, historiky Josefa Bartoše, Zdeňka Štěpánka a nyní i posledního, Františka Vaška," stojí v úvodu.
Titul, určený jak laické, tak odborné veřejnosti, do těch nejpodrobnějších detailů zavede čtenáře na místa, jež se pro město Brno stala symboly. Jedná se především o Kounicovy koleje v Brně -Žabovřeskách. Ty byly počátkem roku 1940 využívány jako věznice, kterou během války prošlo několik desítek tisíc českých vlastenců, odbojářů a vysokoškolských učitelů. Ti pak byli ve většině případů deportování do německých koncentračních táborů, v menší míře byli popravováni přímo ve věznici. Popravovalo se zastřelením, oběšením nebo se vraždilo ranou z pistole do týla. Mnozí vězni byli před popravou či deportací do koncentračního tábora krutě mučeni, někteří spáchali raději sebevraždu.
Kniha nejenže vykresluje některé z pravě uvedených zvěrstev, a to přímo prostřednictvím zápisů nacistických pohlavárů, přináší rovněž řadu fotografického materiálu, poznámek pod čarou a statistik. Její tři části se zabývají ideou vzniku kolejí a jejich přeměnou v nacistickou věznici, druhá část hovoří o Golgotě Moravy a závěrečná shrnuje poválečný život Kounicových kolejí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tan