Maláčová: Vláda má v pondělí projednávat zvýšení přídavků na děti

29.11.2020 6:50 | Zprávy

Návrh na zvýšení přídavků na děti by měla v pondělí projednávat vláda. Vládní koalice se přiblížila k dohodě na podobě úpravy dávky. ČTK to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Jak kompromis vypadá, nechtěla přiblížit. Vládní strany se dosud nemohly shodnout na tom, kolik dětí by mělo dávku dostávat. Dohoda naopak byla na zvýšení částek o 26 procent od ledna.

Maláčová: Vláda má v pondělí projednávat zvýšení přídavků na děti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miinistryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

„Snad se blížíme ke zdárnému konci. Je také nejvyšší čas, protože to má být v legislativní nouzi od 1. ledna. Pevně doufám, že už se po pěti měsících konečně dohodneme," řekla Maláčová.

Přídavky dostávají rodiny s příjmem do 2,7násobku životního minima. Stát jim dává měsíčně na dítě do šesti let 500 korun a od šesti do 15 let 610 korun, na studenta od 15 do 26 let pak 700 korun. Rodiny, kde aspoň jeden z rodičů pracuje, podniká, je na rodičovské, nemocenské, ošetřovném či v důchodu, mají částky o 300 korun vyšší. Podle návrhu novely o sociální podpoře by se mělo od ledna podle věku dítěte vyplácet 630, 770 a 880 korun. V rodinách s pracujícím rodičem by to pak bylo zas o 300 korun víc, tedy 930, 1070 a 1180 korun. Na tomto navýšení o 26 procent shoda byla.

Přídavek pobírá asi 240.000 dětí a roční výdaje činí 2,3 miliardy. Maláčová navrhuje, aby dávku mělo o 250.000 či 350.000 dětí víc. Dosáhly by na ni rodiny s příjmem do 3,4 či 3,6násobku životního minima. Stálo by to ročně o 3,6 či 4,9 miliardy víc. Pokud by uspěl i plán na zvýšení životního minima, mohlo by to být až 15,2 miliardy korun navíc. Projednávaný rozpočet s těmito výdaji nepočítá. Původně ministerstvo práce navrhovalo ještě variantu pro rodiny s příjmem do trojnásobku minima, potřeba by bylo 1,7 miliardy. Dávku by mělo o 100.000 dětí víc než teď. S rozšířením okruhu rodin nesouhlasí ministerstvo financí.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ve čtvrtek po schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) řekl, že se u přídavků posunuli k dohodě. Nepřiblížil ji. „Neprozradím vůbec nic, protože k dohodě jsme se blížili už asi třikrát a pak hnutí ANO změnilo názor, nebo takzvaně cuklo. Uvidíme, jak bude probíhat pondělní vláda," uvedla Maláčová. Podle ní ale hranice příjmu "v žádném případně" nemůže zůstat na dosavadní výši a musí se zvednout.

Ministryně před týdnem ohlásila, že kabinet bude schvalovat navýšení už tento týden. V pondělí ale nerozhodl. Babiš ve čtvrtek řekl, že koalice byla už dřív blízko dohodě, názor ale měnila Maláčová a přišla s jinými návrhy.

Zvýšení přídavků doporučovali někteří odborníci jako pomoc rodinám s nižším příjmem v koronavirové krizi. Členové vlády záměr zmínili už v červnu. V září při vyjednávání o rozpočtu Maláčová požadovala na přídavky o 4,5 miliardy víc. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) tehdy řekla, že není možné částku zahrnout do výdajů, protože novela ještě neplatí. O sumě byla ale ochotná jednat.

Zákon se zvýšením dávky musí po vládě schválit i Parlament a podepsat prezident. Resort práce navrhuje odhlasovat novelu ve Sněmovně zrychleně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …