Lidovcům se pod vedením Pavla Bělobrádka daří. Loni se po čtyřech letech vrátili do Poslanecké sněmovny, v květnových eurovolbách získala KDU-ČSL historické tři posty europoslanců a zabodovala i v podzimních komunálních a senátních volbách. Do Senátu se dostali čtyři lidovci a další tři kandidáti uspěli v rámci koalice se Stranou zelených a Pirátskou stranou. V komunálních volbách se s téměř 3800 zastupiteli stali nejúspěšnějším politickým subjektem.
- TÉMATA: Komunální volby a Senátní volby
„Úspěch KDU-ČSL a fenomenální návrat zpět tkví především v tom, že jsme neztratili charakter. Že vyznáváme určité hodnoty a z těch hodnot vychází náš program. I když tyto hodnoty nejsou třeba v dnešní populaci většinové, tak to neznamená, že nejsou správné,“ vysvětloval předseda KDU-ČSL.
Na svém postoji nehodlají nic měnit ani do budoucna. „Bavíme se o křesťansko-demokratickém pohledu na svět, jenž na Západě vyhrává i v absolutních číslech. Těchto idejí se nezbavujeme. Nemá smysl dělat prudké pohyby. Chodí za mnou různí lidé s tím, že musíme jít víc doleva, doprava, proti EU, proti přistěhovalcům, protože `tady je ten prostor`. Ten prostor ať si vyplní jiní, to není nic pro nás. My máme své hodnoty stále stejné,“ zdůraznil Bělobrádek.
Následně se Bělobrádek poměrně otevřeně pustil do popisu koaličního vládnutí. Jako slabší subjekt prý byli lidovci zpočátku ve vládě válcováni hnutím ANO jakožto silnějším koaličním partnerem. „To bylo spíš na začátku – vy máte těch svých pár hlasů, tak neotravujte a podobně. Myslím, že na to ANO dojelo v některých vyjednáváních na komunálních úrovních, kdy neschopnost dohody došla tak daleko, až si ostatní řekli, že to nemají zapotřebí. Myslím, že takové věci se už nedějí. Je to otázka komunikace, zkušenosti i určité schopnosti věcem předcházet – a to se myslím zlepšuje,“ vyjádřil své přesvědčení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš