Severoatlantická aliance má v plánu rozšířit svou působnost navzdory nesouhlasu Ruska až do Černého moře. Rusko však zcela jasně uvedlo, že jakýkoliv zásah v Černém moři bude považovat za přímé ohrožení své bezpečnosti.
NATO přitom již rozšiřuje svoje jednotky do dalších čtyř zemí sousedících s Ruskem včetně Polska a pobaltských zemí, které vyjádřily obavy ze cvičení ruských jednotek na hranicích.
Rusku se však zvýšená přítomnost Aliance v Černém moři nelíbí a protestuje proti ní. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg si však stojí za svým a uvedl, že Aliance svou přítomnost v oblasti posílí.
„Zajímáme se o to, jak zvýšit svou přítomnost v oblasti kolem Černého moře,“ uvedl na úterní tiskové konferenci v Bruselu a dodal, že již navýšili svou leteckou přítomnost s tím, že stejně tak chtějí navýšit přítomnost námořní a počty vojenských cvičení.
„Zajímáme se ale i to, co více ještě můžeme udělat,“ řekl Stoltenberg s tím, že Rumunsko se nabídlo poskytnout potřebné zdroje pro založení velitelství NATO v regionu.
Podle ruského ministerstva zahraničí by však plány NATO mohly být pro Rusko „destabilizující“. „Tohle není námořní území NATO a nemá žádnou spojitost s Aliancí,“ řekl o Černém moři tajemník pro evropské záležitosti Andrej Kelin.
„Pokud je nám známo, NATO skutečně zvažuje navýšit svou přítomnost v oblasti Černého moře v reakci na žádosti některých zemí, předně Rumunska,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa