Ústavní soud ČR oznámil, že zrušil část volebního zákona. Jednak část, která znevýhodňovala politické koalice před kandidaturou samostatných politických stran, ale zrušil také způsob přepočtu hlasů na mandáty.
Pavel Rychetský vysvětlil, že rozhodl, jak rozhodl, aby zachoval rovné volební právo. Dosavadní úprava volebního zákona totiž zvýhodňovala velké politické strany typu ANO Andreje Babiše před stranami menšími.
Podle sociologa Petra Hampla je třeba na to zareagovat jen a pouze tak, že od teď budou všichni ignorovat Ústavní soud ČR.
„Na rozhodnutí Ústavního soudu může být jediná rozumná odpověď. Prostě ho ignorovat. A od této chvíle ignorovat všechno, co Ústavní soud řekne. Jednoduše proto, že Ústavní soud přestal předstírat neutralitu, a přestal předstírat úctu k právu, ústavě a základní morálce. Proč bychom se měli rozhodnutí takového soudu podřizovat? Kolik policistů má Ústavní soud? Kolik má vojenských jednotek?“ ptal se Hampl po vzoru sovětského diktátora Stalina, který si podobné otázky kladl v souvislosti s papežem.
„Moc Ústavního soudu se vlastně opírá o jediný pilíř – o premiérovu zbabělost. Myslíte ale, že premiér Bartoš ten soud respektovat bude? (pokud dostane z ciziny jinou instrukci),“ položil si další otázku Hampl.
Miroslav Kalousek (TOP 09) připomněl, že úpravu, kterou dnes Ústavní soud ČR vedený Pavlem Rychetským zrušil, prosazoval tentýž Pavel Rychetský ve vládě Miloše Zemana jako tehdejší ministr spravedlnosti.
„Velký den P. Rychetského: Jako místopředseda Zemanovy vlády pro legislativu zpracoval a prosadil před 20 lety novelu volebního zákona. Na návrh V. Havla Ústavní soud část zákona zrušil. Dnes v roli předsedy Ústavního soudu Dr. Rychetský definitivně potvrdí, že tenkrát jednal protiústavně,“ konstatoval exposlanec Kalousek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp