Jedním z dlouho diskutovaných témat v rámci proticovidových opatření je nutnost nosit roušku či respirátor. Panovaly, a u některých lidí stále panují, obavy, že nošení roušek či respirátorů může být zdraví nebezpečné. Podle nové studie profesora Harolda Walacha, jejíž závěry přinesl deník Epoch Times, roušky a respirátory škodlivé být mohou, zejména pro děti. A volá po ukončení povinnosti je nosit.
Walach měřil hladinu oxidu uhličitého pod obličejovou maskou u 45 dobrovolníků z řad zdravých dětí. „První tři minuty bez masky; poté v náhodném pořadí jednou s chirurgickou rouškou; jednou s respirátorem FFP2; pak znovu bez masky. Vzduch v měřené místnosti jsme častým větráním udržovali přísně na úrovni 0,1 objemových procent oxidu uhličitého,“ uvádí profesor.
Vzduch ve venkovních prostorách dle profesora obsahuje 400 částic oxidu uhličitého na milion částic, v uzavřených prostorách je to pak 1000 částic CO2 na milion. „Před lety Federální agentura pro životní prostředí stanovila 0,2 obj. procent nebo 2 000 ppm jako absolutní horní hranici oxidu uhličitého v místnostech. Při překročení této hranice nelze vyloučit poškození zdraví,“ upozorňuje.
Tři minuty poté, co děti začaly dýchat s ochranou úst, se hodnota CO2 dle profesora ustálila nad hranicí 13 000 částic na milion, tedy vysoko nad limitem stanoveným úřadem. Nezáleželo na tom, zda se jednalo o roušku či respirátor. „K nosu jsme dětem připevnili malé měřicí trubičky, aby bylo možné změřit obsah oxidu uhličitého v přiváděném vzduchu při nádechu (a také odváděném vzduchu při výdechu), dokonce i pod maskou,“ uvádí německý výzkumník.
Podle studie je množství oxidu uhličitého pod rouškou šestkrát větší než kolik předepisuje zákon jako maximální neškodné množství. „Mladší děti mají obzvláště vysoké hodnoty, ty starší o něco lepší. Ale i dítě s nejlepšími hodnotami, 15leté dítě, je třikrát nad limitem,“ uvádí vědec. Podle něho se tím dá vysvětlit, proč si některé děti následně stěžují na bolesti hlavy, vyčerpání, únavu, poruchy koncentrace, psychologické problémy a mnohé další potíže.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.