„Myslím, že zemi v 90. letech poškodil nejvíc,“ poznamenal hned v úvodu Janeček na adresu exprezidenta Klause. „Babiš je při vší kritice pořád úplně jiný level, jiná dimenze než Klaus. Ale oba jsou konkrétní lidé, to všechno je kritika konkrétních lidí, já se víc zabývám návrhem hlasovacího systému a tady nejde o nic menšího než o změnu společnosti. Jde o výběr těch nejlepších lidí, aby řídili naši společnost,“ doplnil matematik.
Janeček tady narážel na svůj hlasovací systém Demokracie 2.1, v němž by mělo být možné přidělovat jednotlivým politikům i záporné hlasy. Jeho nápad se v Česku prosadil zatím jen na komunální úrovni. Voliči v několika městech a obcích rozhodovali v tomto novém systému o některých projektech. Janeček ale zdůrazňuje, že model funguje i jinde ve světě. Líbil se dokonce ekonomům ve Světové bance.
A co kdyby mu třeba Andrej Babiš pomohl prosadit nový model demokratického hlasování v celém Česku? Vzal by ho pak Janeček na milost?
„Řeknu to takhle: je důležité umět odpouštět, když někdo něco udělal před patnácti dvaceti lety a od té doby se choval dobře, pak OK. Ale rozhodně si nemůže nikdo myslet, že bude prase, pak udělá jednu dobrou věc a na všechno se zapomene. I když třeba vy v Echu někdy máte extrémní názory, je dobře, že do toho šťouráte. Historie je ohromně důležitá, ne že ne,“ uvedl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp