Neuvěřitelné. Podívejte se, jak se jeden z uprchlíků dostal ze Sýrie až do Londýna

26.09.2016 19:52 | Zprávy

Anarchistická skupina No Borders ukázala, jak nefunkční jsou veškerá bezpečnostní opatření na evropských letištích. Podařilo se jí totiž na falešný pas dostat syrského mladíka z Athén až do Londýna. V pasu měl rakouské jméno, a dokonce i cizí fotografii. Informuje The Daily Mail.

Neuvěřitelné. Podívejte se, jak se jeden z uprchlíků dostal ze Sýrie až do Londýna
Foto: Markéta Kutilová
Popisek: Snímky zachycují kurdské bojovníky na hranici s Islámským státem.

Bašár Habib (18) měl šťastný den. Vybrala si ho skupina anarchistů známá pod jménem No Borders a dala mu pas. Rakouský. Na kterém bylo rakouské jméno, a dokonce i fotografie úplně cizího člověka. A s tímto pasem vyrazil Bašár z Řecka do Británie. A šťastně doletěl.

Dostal peníze a jednosměrnou letenku nízkonákladové společnosti Ryanair a s sebou měl pouze batůžek.

„Jsem opravdový člověk a chci se stát doktorem, abych mohl pomáhat lidem v Sýrii – ale klidně jsem mohl být džihádista nebo zločinec,“ poznamenal hoch s tím, že je jen otázkou štěstí, že má dobré úmysly.

Za čtyři hodiny po nástupu do letadla vystoupil v pořádku v Londýně s pasem na jméno Marius Brem. Ten má delší vlasy, jinou barvu očí a je o celých sedm let starší než Bašár.

Bašárův příběh přinesl spoustu otázek, z nichž jedna rezonuje hlavami mnoha bezpečnostních expertů napříč celou Evropou: Když takhle přiletěl osmnáctiletý kluk, kolik dalších jich ještě přišlo stejnou cestou?

A zatímco si Bašár postuje selfie z letadla na internet, bezpečnostní experti si dál lámou hlavy. Mladík nyní žije v hostelu na severu Británie, kam se dostal až z Deir Ezzor, města na východě Sýrie, které bylo pod kontrolou Islámského státu.

„Řekli mi, že teď jsem Marius a že si musím zapamatovat detaily, protože se na ně lidé mohou ptát a já bych je měl znát, aniž bych se díval do pasu,“ řekl Bašár o svém setkání s anarchisty z No Borders.

Když doletěl na londýnské letiště, údajně několikrát neprošel kontrolou a výsledkem bylo, že si jej letištní bezpečnost odvedla stranou. Nechtěli po něm však vědět, jak se dostal do země, ale ptali se ho, jaká je situace v Sýrii.

„Byl jsem v šoku. Myslím, že jen chtěli vědět, zda jsem skutečně uprchlík. Byli ke mně velmi milí,“ poznamenal Bašár s tím, že se cítil jako v nebi.

Ryanair ani Mezinárodní letiště v Athénách se k incidentu odmítly vyjádřit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…