Na Ukrajině v úterý proběhlo hlasování o nedůvěře vládě. Poslanci však nedali dohromady potřebných 226 hlasů, a vláda v čele s premiérem Arsenijem Jaceňukem tak zůstává na svém místě. Tucker se Ševelové zeptal na jednoduchou věc. „Co se přesně včera na Ukrajině událo?“
Politoložka krátce shrnula průběh hlasování a dodala, že chybělo 32 hlasů k tomu, aby návrh prošel. Mnozí však věřili tomu, že vláda rezignuje i tak, obzvlášť když ji k tomu prezident Porošenko veřejně vyzval. Zároveň se však v parlamentu rozšířilo, že se prezidentova strana, Blok Petra Porošenka, hlasování zdržela.
„Porošenko obětoval generálního prokurátora Viktora Šokina, který poté, co jej prezident vyzval k rezignaci, odstoupil. Pokud je ponechání Jaceňuka ve vládě a obětování Šokina snahou ukázat západním podporovatelům Ukrajiny, že to země s reformami myslí vážně, mohlo by to vyjít.“
Ukrajina toho má však ještě hodně před sebou, musí začít úspěšně bojovat s korupcí a ve vzduchu k tomu visí půjčka od Mezinárodního měnového fondu v hodnotě 17,5 miliardy dolarů. A to vše navzdory klesající podpoře veřejnosti, která již dávno ztratila iluze o možnosti nějakých změn. Poslední průzkumy totiž ukazují, že jen 12,3 % veřejnosti věří, že prezident s premiérem opravdu chtějí vymýtit korupci. Vládě samotné věří jen 8,7 % dotázaných.
Vzhledem k tomu, že vláda ustála hlasování o nedůvěře, nemůže v současném funkčním období podstoupit další. To znamená, že k její změně může dojít až ve volbách na konci července. Podle Ševelové však vláda v současné podobě přestane existovat a rozhodně dojde přinejmenším k obměnám v některých resortech.
„Pro teď se většina ukrajinské politické třídy chce vyhnout předčasným volbám,“ uvedla s tím, že Porošenko se vyjádřil, že chaos v ukrajinské politice je „snem našeho severovýchodního souseda“ a že mu hodlá za každou cenu předejít.
„Předčasné volby nejsou ani v zájmu členů současné vládní koalice, kteří by si v nich oproti volbám v listopadu 2014 spíše pohoršili, jelikož nedosáhli zlepšení ekonomiky ani dalších cílů.“ Zřejmě na nich nemá zájem ani současná opozice, která se podle Ševelové raději spokojí s prosazováním svých cílů skrze současnou vládu. Té však zřetelně chybí podpora, která však může přijít pouze ze strany „cíleně vytvořené koalice obchodních zájmů a oligarchů včetně těch, kteří podporovali Janukovyče, takže to povede k hlubší společenské deziluzi a pocitu, že posteuromajdanští lídři zradili oběti ‚Revoluce důstojnosti‘ z roku 2014, kdy lidé povstali proti zkorumpované a kleptokratické vládě bývalého prezidenta“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: spa