Obvodní soud pro Prahu 5 se sestěhuje do budovy v Hybernské ulici

04.08.2018 11:27 | Zprávy

Obvodní soud pro Prahu 5, který sídlí na třech různých místech v hlavním městě, se sestěhuje do objektu v Hybernské ulici. Budovu v centru metropole doposud využíval správní úsek pražského městského soudu a také ředitelství Probační a mediační služby. Předsedkyně obvodního soudu Andrea Lomozová ČTK řekla, že rozdělení agend do tří budov vedlo mimo jiné k tomu, že soudci nemají k dispozici jednací síně tak často, jak by potřebovali.

Obvodní soud pro Prahu 5 se sestěhuje do budovy v Hybernské ulici
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Obvodní soud původně sídlil v justičním areálu středočeského krajského soudu, který je na náměstí Kinských v Praze 5. Před třemi lety však musel větší část prostor vyklidit, protože tehdy se zase s nedostatkem místa potýkal krajský soud. Obvodní soudci se tak ocitli na třech různých adresách: civilní zůstali v areálu, trestní se přesunuli do Legerovy ulice v Praze 2 a exekuční agenda se stěhovala do ulice V. P. Čkalova v Praze 6. Tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) už v té době připouštěl, že řešení není ideální, bylo prý ale nejlepší z možných variant.

Nyní by se obvodní soud konečně měl dočkat vlastních prostor. „Do budovy v Hybernské by měl být přestěhován postupně celý soud. Městský soud v Praze přestěhuje správní úsek do budovy ve Slezské,“ uvedla Lomozová.

Na Vinohrady do Slezské ulice, kde dosud působil pouze obchodní úsek městského soudu, se soudci správního úseku přesunou k 1. září. Ředitelství Probační a mediační služby už nově působí na Senovážném náměstí.

Budova v Hybernské si podle Lomozové před sestěhováním vyžádá stavební úpravy. Už od začátku léta v ní však pracuje exekuční úsek obvodního soudu, který již musel opustit dům v ulici V. K. Čkalova. „Exekuční úsek se musel z budovy v Dejvicích přestěhovat do konce června 2018 z toho důvodu, že soudu skončilo užívací právo k části nemovitosti. Česká republika neobnovila nájemní smlouvu, budova je předána majiteli,“ řekla předsedkyně.

Lomozová také popsala, jaké komplikace soudcům dosavadní rozmístění přinášelo. „Ačkoliv v celkovém součtu máme dostatek kanceláří i jednacích síní, tak rozdělením do tří budov se potýkáme s fatálním nedostatkem místa pro určité úseky soudu,“ upozornila. „V Legerově ulici se musíme tísnit, soudci nemohou soudit v rozsahu, v jakém by potřebovali. Složitě si mezi s sebou vyměňují volné termíny, aby alespoň využili volné síně v době dovolených kolegů,“ dodala.

Došlo tak prý i k situaci, kdy trestní soudce musel v jednací síni přerušit hlavní líčení, aby tam jeho kolega mohl rychle rozhodnout o vzetí jiného obviněného do vazby.

V původním sídle na náměstí Kinských se přitom soudu paradoxně uvolňovaly jednací síně i kanceláře, protože klesá počet občanskoprávních žalob. Problémy to však vyřešit nepomohlo. „Přestěhovat jen část úseku není možné, protože v rámci úseku musí všichni úzce spolupracovat, je třeba nahlížet i do spisů kolegů a podobně,“ řekla předsedkyně. Poukázala i na to, že mezi budovami se i tak neustále převážejí spisy a zprávy vytištěné z datových schránek. „Situace je hlavně organizačně náročná,“ uzavřela.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

18:15 „Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

„Tohle já nepřijímám, zrušme to, chci ten rozhovor ukončit,“ prohlásil bývalý arcibiskup Dominik Duk…