Odborníci z České vakcinologické společnosti ČLS JEP a České gynekologické a porodnické společnosti vydali společné prohlášení, ve kterém doporučují těhotným a kojícím ženám očkování vakcínou Pfizer/BioNTech a Moderna. Kvůli krevním sraženinám se doporučení netýká vakcín AstraZeneca a Johnson & Johnson.
Vakcíny těhotným doporučují zejména proto, že v závěrečné fázi těhotenství je podle odborníků žena nejzranitelnější. „Těhotné nejsou proti ženám ve stejné věkové skupině více ohroženy nákazou covid-19, mohou však mít závažnější průběh onemocnění. Vyšší riziko závažného průběhu onemocnění covid-19 mají těhotné ženy ve třetím trimestru těhotenství. Je u nich i vyšší riziko předčasného porodu, proto by očkování v těhotenství nemělo být odkládáno,“ tvrdí odborníci podle informací serveru Novinky.cz.
Očkování je podle nich ale vhodné plánovat až po dokončení 12. týdnu těhotenství. „Prvních dvanáct týdnů těhotenství je nejdůležitějších pro vývoj dítěte. Při zjištění těhotenství po první dávce vakcíny proti covidu-19 je vhodné druhou dávku podat až po dokončeném prvním trimestru. Vakcína je funkční a stimuluje imunitní systém bez ohledu na fázi těhotenství, ve které je podána. Očkování je možné také bezprostředně po porodu,“ uvádějí gynekologové a vakcinologové.
K vakcinaci těhotných žen sice zatím chybějí klinické studie, ale data ze Spojených států ukazují, že očkování v těhotenství nepřináší žádné problémy. „Výsledky monitorování ve Spojených státech, kde více než 100 tisíc těhotných žen vakcínu dostalo, nevyvolaly žádné obavy o bezpečnost. Podobně nejsou dosud hlášeny žádné varovné signály z Izraele, kde je očkování těhotných žen doporučováno a prováděno. Vakcíny proti covidu neobsahují složky, o nichž je známo, že jsou škodlivé pro těhotné ženy nebo vyvíjející se dítě,“ píše se dále ve stanovisku.
Stejně tak je podle odborníků možné očkovat o kojící ženy. „Kojící ženy mohou proto být také očkované proti covidu. První dostupné studie dokonce prokazují možnost přenosu protilátek po očkování do mateřského mléka,“ pokračuje prohlášení.
Na závěr gynekologové i vakcinologové upozorňují, že vakcíny nijak neovlivňují plodnost, jak informují některé fake news. „Neexistuje absolutně žádný důkaz a žádný teoretický důvod, že by některá z vakcín mohla ovlivnit plodnost žen nebo mužů. Studie na zvířatech nenaznačily žádné přímé ani nepřímé škodlivé účinky s ohledem na reprodukční toxicitu. Očkování nemůže ovlivnit ani léčbu plodnosti,“ dodávají odborníci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: jma