Rosí úvodem shrnul informace o pořadu. „Pořad je potřebný. Vysvětlujeme mimo jiné vlastnické vztahy. A pořad přišel v době fake news, alternativních webů, v té době se to začalo množit. Pokud jsme řekli, že zkusíme dělat pořad o médiích, tak jsme se dřív nebo později museli této scény dotknout. A najednou do tohoto světa vstoupil fenomén, který tady dříve nebyl,“ poznamenal. Lživé servery podle něj nejsou alternativní.
„Česká společnost na dezinformační servery nebyla připravená. Kritické myšlení nebylo běžné,“ řekl dále Rosí, podle nějž je kritika správná. „Pojďme se snažit oddělovat, kdy jde o útok motivovaný politickým prospěchem a kdy jde o útok, že jsme to opravdu přepískli,“ dodal moderátor České televize.
„Pořad hodně reflektuje to, co se děje na sociálních sítích. Hodně reagujeme na to, co si říkají čeští novináři na Twitteru. A to se tak často k českému divákovi nedostane. Pokud máme pořad o médiích, pojďme dát prostor novinářům,“ sdělil Rosí.
„Mediální krajina je nějaký celek a na scénu vstupují její jednotlivé fenomény,“ podotkl Rosí a poukázal například i na ParlamentníListy.cz.
Pořad Newsroom pak podle jeho slov budí reakce – některé z těch útoků však sílí velmi výrazně. „A pak se bavme, kde je ta hranice,“ dodal. „Názorové útoky, které tomu dávají průchod, se vyostřily všude. Použití slova gauner pro mě osobně bylo přes čáru, takže jsem o tom informoval právničku, která zastupuje Českou televizi. Nemyslím si, že v tom veřejném prostoru, v rámci kritiky, kterou musíme snášet... to označení za gaunera není podle mého názoru přijatelné,“ podotkl Rosí.
Rosí pak hovořil i o tom, zda je jednou z variant neodvysílat to, když politik odmítne mluvit a odpovídat na otázky. „Nemyslím si, že tohleto je řešení. Řešení je to, které nám přijde ze světa. Když kolegové v zahraničí se na něco ptají a jeden z nich nedostane odpověď, tak odejdou z tiskové konference všichni. Ale my nejsme aktivisté,“ poznamenal také Rosí.
Tolik útoků na média jako poslední dobou tady dříve podle Rosího nebylo. „Je to náhoda? Nebo je to strategie? Dobře, je to naprosto regulérní varianta, jak to může například politik dělat, z hlediska jeho politických cílů. Takže já bych měl být ten, který se bude vymezovat,“ popsal Rosí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef