Referendum o vystoupení Velké Británie je podle obou politiků ideálním momentem, kdy je třeba tuto „kontrarevoluci“ započít. „Brexit je pro nás fantastickou možností. Britové řekli, že to, co se děje v Unii, je špatné, a proto vystoupili,“ prohlásil za velkého potlesku našlapaného sálu Orbán.
„Evropské elity samy sebe přesvědčily, že dobrým směrem vývoje je likvidace naší dosavadní identity, že není moderní být Polákem nebo Maďarem... není moderní být křesťanem. Místo toho, místo všech zastaralých identit, tu bude nová identita, evropská identita,“ prohlásil maďarský premiér. „A Brexit mluví o čem? Britové tomu řekli ne. Britové chtějí zůstat Brity,“ dodal Orbán a vyhlásil „zpětný chod“.
„Máme nyní fantastickou možnost udělat velkou kulturní kontrarevoluci. Můžeme ji udělat my, kteří říkáme, že podstata člověka se nezměnila, že národní a náboženská identita dále hraje svoji roli. My, kteří tvrdíme, že není žádná evropská identita, která by to mohla zastoupit. Nic takového jako evropský národ neexistuje,“ prohlásil maďarský premiér, kterého fórum v Krynici vyhlásilo „Člověkem roku“.
Kaczynski, o němž Orbán prohlásil, že se od něj učí, pouze poznamenal, že on osobně by raději mluvil o „revoluci“, ale s obsahem souhlasil. „Změny musí být kulturní kontrarevolucí. Změny, které stavějí na různosti evropských kultur,“ uvedl Kaczynski. „Jsem příznivcem toho, abychom my převzali iniciativu a nečekali na jediný velký stát (Německo). Je to možné a potřebné udělat,“ dodal Kaczynski.
„V maďarštině je takové přísloví, že pokud někomu věříte, tak s ním půjdete i koně krást,“ řekl ke společnému postupu s Poláky Orbán. „A já půjdu s Poláky klidně koně krást,“ dodal Orbán.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam