Viktor Orbán je znám jako nekompromisní odpůrce přijímání migrantů. Sám rád o svých maďarských spoluobčanech a voličích mluví jako o posledních strážcích Evropy. Stráží prý srdce starého kontinentu před migranty. Od dalších států EU si Orbán však vysloužil kritiku. Stojí za pozornost, že kupříkladu ostatní středoevropské státy nejsou v otázkách řešení uprchlické krize tak nekompromisní jako Orbán. Zatímco maďarský premiér odjížděl nedávno velmi rozladěn z evropského summitu v Bratislavě, český premiér Bohuslav Sobotka a jeho slovenský kolega Robert Fico si summit pochvalovali.
Orbán se proto snaží potvrdit svou silnou pozici na domácí scéně, aby mohl v otázkách řešení migrační krize tvrdit, že se jen řídí vůlí Maďarů. Think-tank Politický kapitál předpokládá, že maďarský premiér bude moct slavit, protože voliči povinné kvóty na uprchlíky odmítnou, a to drtivou většinou hlasů.
Má to ale háček. Ještě v jednu hodinu odpoledne platilo, že k volebním urnám dorazilo jen asi 30 procent voličů. Think-tank Politický kapitál předpokládá, že volební účast dosáhne asi 40 procent, takže referendum nebude možné označit za platné. Maďarský zákon předpokládá, že je referendum platné teprve v okamžiku, kdy volební účast dosáhne alespoň 50 procent. Tento neúspěch dokazuje, že Orbán nedokázal dostatečně namotivovat voliče, byť se o to v předvolební kampani velmi snažil a jen málokdo pochyboval o tom, jak budou Maďaři hlasovat, když se vláda opravdu hodně snažila o to, aby občané kvóty odmítli.
Hlasování skončilo v 19 hodin středoevropského času.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp