Pád Sobotky a triumf Babiše. Taková byla poslední volební bitva

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

28.08.2021 16:11 | Seriál

VOLEBNÍ VZPOMÍNKY A PERLY Svobodné volby, svobodné volby, neslo se Václavským náměstím v listopadu 1989. Devatero parlamentních voleb, které od té doby lidé absolvovali, přineslo mnoho nezapomenutelného. V přehlídce půvabu i bizáru svátků demokracie jsme dospěli až do roku 2017, kdy volby zcela ovládlo hnutí ANO.

Pád Sobotky a triumf Babiše. Taková byla poslední volební bitva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vítězem parlamentních voleb 2017 se stal Andrej Babiš. Jeho Hnutí ANO získalo ve Sněmovně 78 křesel.

Vláda ČSSD, ANO a lidovců, která úřadovala od voleb na podzim 2013, byla i na konci svého mandátu celkem populární. Bylo ale zřejmé, že následující volby budou muset rozhodnout patovou situaci mezi dvěma nejsilnějšími vládními stranami.

ČSSD a ANO již v roce 2013 získaly téměř stejně hlasů, a přes úspěchy, které vláda měla zejména v ekonomice, byla zřejmá rivalita mezi oběma partnery. Především mezi stranickými předsedy Bohuslavem Sobotkou a Andrejem Babišem.

Volby měly tuto rivalitu rozsoudit.

Proto není divu, že předvolební kampaň 2017 začala jarní krizí Sobotkovy vlády. Ta se průběžně odehrávala už od března, kdy Poslanecká sněmovna na návrh Miroslava Kalouska vyzvala premiéra Sobotku, aby vyvodil důsledky vůči ministru financí Babišovi, pokud nevysvětlí své „daňové podvody“.

Jednalo se o kauzu Babišova nákupu dluhopisů společnosti Agrofert. Andrej Babiš zaslal předsedovi Sněmovny dopis, kde svůj nákup vysvětloval, a vyjádřil názor, že se v předvolebním čase jedná spíše o politickou snahu opozice o jeho diskreditaci.

Kauzu ještě přiostřily nahrávky premiérových soukromých hovorů, zveřejňované na twitterovém účtu Julius Šuman od začátku května. Své „bomby“ vysílal Šuman průběžně až do voleb, ale první nahrávky ze začátku května vyvolaly jako zcela nový nástroj politického boje největší rozruch.

„To je strašný, premiér Sobotka. To je největší sv*ně, kterou jsem poznal,“ rozpráví například na první zveřejněné nahrávce Andrej Babiš. Ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka nazval „kok*tem, který dvacet let žvaní“, a o Michaele Marksové Tominové (rovněž ČSSD, předchůdkyně Jany Maláčové na Ministerstvu práce) se posluchači dozvěděli, že „nic nedělá, jen žvaní a chlastá“. Další byly závažnější a Babiš kvůli nim podal trestní oznámení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …