Petr Uhl burcuje svět: Nemůžete nechat Erdogana, ať si dělá, co chce

07.08.2016 11:28 | Zprávy

Levicový občanský aktivista Petr Uhl připomněl v komentáři pro Deník Referendum, kde leží kořeny boje za lidská práva v Evropě. Následně ve shodě s lidskoprávními organizacemi žádá Evropany, aby ostražitě sledovali, co činí turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a vyzývali celou tureckou vládu k tomu, aby dodržovala své mezinárodní závazky v této oblasti. Nelze totiž tolerovat využití náboženské víry coby zbraně v rukou vlády.

Petr Uhl burcuje svět: Nemůžete nechat Erdogana, ať si dělá, co chce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Uhl

Ačkoli si jakýkoli pokus o státní převrat zaslouží důrazně odsoudit, neměl by být ani neúspěšný násilný pokus o změnu vlády důvodem ke společenské čistce, během které mohou být porušována lidská práva. Přesně to teď hrozí v Turecku, kde byl vyhlášen výjimečný stav a tamní prezident Erdogan může s pomocí dektretů činit v demokratické zemi nevídané kroky.

Před nepřijatelnými kroky varují Erdogana lidskoprávní organizace Síť pro Evropu a Středozemí (Méditerranée), nazvaná EuroMed Droits/Rights se sídlem v Kodani, Evropské sdružení pro ochranu lidských práv AEDH se sídlem v Bruselu a Mezinárodní federace na ochranu lidských práv FIDH se sídlem v Paříži, jejíž kořeny je třeba hledat v boji za práva francouzského židovského důstojníka Alfreda Dreyfuse, jenž byl nespravedlivě obvněn ze špionáže pro tehdejší Německé císařství.

„Sluníčkáři, jak bychom dnes řekli, nakonec svůj zápas s xenofobním štvaním na francouzského důstojníka Alfreda Dreyfuse vyhráli a Dreyfus, pro francouzské národovce ten Žid, Alsasan a Němec, vyšel po letech věznění na Ďábelských ostrovech rehabilitován na svobodu,“ připomíná Petr Uhl.

Celý text naleznete zde

Všechny tři zmíněné lidskoprávní organizace žádají turecké orgány, aby nechaly v otázkách spravedlnosti rozhodovat soudy, které by měly rozhodovat nezávisle, pouze na základě důkazů a bez zbytečných průtahů. Pokud v některém z případů nebude k odsouzení dost důkazů, měla by být souzená osoba označena za nevinnou a ponechána na svobodě.

„Dosud bylo zhruba padesát tisíc osob ve veřejných funkcích těchto funkcí zbaveno a vláda převzala do své správy mnoho škol, včetně vysokých, a nadací. Stejně tak desítky spolků a sdělovacích prostředků musely svou činnost skončit. Každá zadržená osoba má práva, která jí zaručuje mezinárodní právní pořádek a turecké úřady jsou odpovědny za její bezpečnost a ochranu. Vyšetřování se musí dít za současného uplatňování pravidel právního státu. Kritické hlasy ve veřejném prostoru musejí být vyslovovány a slyšeny bez překážek,“ stojí ve společném prohlášení zmíněných organizací.

V žádném případě prý nelze tolerovat omezení svobody vyjadřování a omezení svobody tisku či využití víry jako zbraně v rukou kabinetu proti lidem, kteří zastávají názory odlišné od těch vládních.

„Vyzýváme mezinárodní společenství, zejména Evropskou unii, aby bylo ostražité a povzbuzovalo Turecko k dodržování jeho mezinárodních závazků. Geopolitické zájmy nemohou být přednější než respekt k právnímu státu a k lidským právům,“ uzavírají lidskoprávní organizace prohlášení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

12:06 „Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

Jmenování Věry Jourové prorektorkou Univerzity Karlovy vyvolalo na sociálních sítích vlnu reakcí, ča…