Petr Žantovský přitvrzuje: "Nátlak" moderátorky ČT na psychiatra, pokus o odstavení Zemana, Merkelovou před soud pro válečné zločiny...

30.07.2016 8:55 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Server zřizován a placen veřejnoprávní agenturou ČTK jako jednu ze svých hlavních čtvrtečních zpráv zařadil studii think-tanku, který mírou sprostoty svých výstupů testuje ochotu veřejnosti přijímat jeho nehoráznosti, naposledy označením hlavy státu za trojského koně Ruské federace. Petr Žantovský se ve svém pravidelném hodnocení zabývá i tím, jak psychiatr Cyril Höschl odmítl hloupou propagandistickou hru ČT označit nedávné útoky islamistických teroristů za činy frustrovaných jedinců patřících do cvokhauzu.

Petr Žantovský přitvrzuje: "Nátlak" moderátorky ČT na psychiatra, pokus o odstavení Zemana, Merkelovou před soud pro válečné zločiny...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

V mainstreamových médiích se velice často objevují zástupci jednoho think-tanku a zveřejňují se i jeho zprávy, které autoři nazývají analýzami, z nichž ale na hony čouhá účelovost. Ve svém pravidelném ohlédnutí za uplynulým týdnem v médiích se mu věnuje i Petr Žantovský. „Kdo ve čtvrtek zabrousil na server ČTK České noviny, který by měl vyjadřovat nezpochybnitelné veřejnoprávní pravdy, neboť je zřizován a placen veřejnoprávní agenturou ČTK, asi byl dosti překvapen. Hned v úvodních zprávách z domova jej totiž zaskočila zpráva o tom, že prezident Miloš Zeman je podle organizace Evropské hodnoty ruským trojským koněm v informační válce. Organizace to prý uvedla při představení studie o českých webech, které označuje za dezinformační,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.

„Miloš Zeman v českém prostoru hraje roli trojského koně Ruské federace, kdy systematicky přebírá a opakuje základní teze pozice Kremlu. Opakovaně je tak ruskou propagandou využíván a vykreslován jako Putinův přítel,“ stojí ve studii, jejímž spoluautorem je gay pornoherec Jakub Janda, který je u ní představen jako zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty a vedoucí strategického programu Kremlin Watch. „Zemanův mluvčí to vcelku logicky označil za součást kampaně proti hlavě státu. Podle něj je boj s ruskou propagandou výnosným byznysem a zapochyboval o nezávislosti a financování organizace Evropské hodnoty. Na twitterovém účtu uvedl, že na její činnost více než 350 tisíci korunami přispěly ministerstva školství a zahraničí pod vedením ČSSD,“ poznamenává mediální odborník.

K analýzám slouží špiclování, z nich se pak vytvářejí udavačské seznamy

A nabízí krátké ohlédnutí za tím, co tato „mozkovna“, jak bývá think-tank jako instituce také někdy překládán, dosud předvedla. „Tuto organizaci, bohužel, známe už delší čas. Zpočátku byla, zejména ve vysílání České televize, prezentována jako nezisková organizace zabývající se současnou evropskou politikou. Výroční zprávy Evropských hodnot ukazují, že na jejím financování se skutečně – vedle českých státních orgánů – podílejí zdroje z Evropské unie. Jak by ne. Tam přece vede jasná linka počínající ex-europoslancem Josefem Zieleniecem, pro nějž mnozí z Evropských hodnot – Janda, Hokovský – dříve pracovali. Dnešní linie Evropských hodnot je však už jiná, než třeba před rokem,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Především se už nevyjadřují k událostem a fenoménům jako nezaujatí pozorovatelé. „Místo toho vstupují do velmi konkrétních aktivních politických dějů. Špiclují internetovou mediální komunikaci a vytvářejí z tohoto nechutného ‚dealu“ různé analýzy, souhrny, udavačské seznamy ‚nepřátel‘, mezi nimiž, jak je zřejmo, je hlava státu na čelném místě. Pokud by někdo nevěděl, proč to Evropké hodnoty činí – tedy kromě peněz, které za to dostávají – pak je tu vysvětlení. Iniciativu pro evropské hodnoty, jakousi mateřskou loď dnešních Evropských hodnot, založil před dvěma lety Petr Kolář. Tentýž, který v roce 1997 spolu s Josefem Zieleniecem odstartoval pokus o státní převrat, který vešel do dějin pod názvem Sarajevský atentát,“ připomíná mediální analytik.

Kolář a spol. sprostotou výstupů testují okolí, zda nehoráznosti přijme

Není náhodou, že právě Petr Kolář je dnes jedním z nejčastějších hostů ve vysílání České televize. „Vyjadřuje se tam ke kdečemu, protože se v mezičase zřejmě stal – podobně jako Tomáš Halík a pár podobných – vševědem. A tentýž Kolář nijak nezastírá ambici vstoupit znovu do české politiky ‚hlavními dveřmi‘. Vsadím své poslední boty, že ty ‚hlavní dveře‘ mají mít podobu vstupu do Kanceláře prezidenta republiky. Volba bude co nevidět, a tak má Kolář napilno. Evropské hodnoty jsou jeho osobní gardou, která má mírou sprostoty svých výstupů testovat ochotu okolního prostředí – veřejnosti – přijímat takové nehoráznosti, jaké se na ně hrnou,“ vysvětluje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Byla dohoda. V Sýrii věděli, my ne. Výbušné informace od Evy Filipi

9:59 Byla dohoda. V Sýrii věděli, my ne. Výbušné informace od Evy Filipi

Bývalá česká velvyslankyně v Damašku Eva Filipi komentovala v internetové XTV pozadí převratu, který…