Školské rady se skládají ze zástupců zřizovatelů, rodičů a pedagogů, plní kontrolní funkci a podílejí se na správě škol. Školský odbor magistrátu může podle schváleného dokumentu členy rad odvolat bez odůvodnění.
Semelová v radách zasedala na základě rozhodnutí minulé rady hlavního města ze začátku loňského roku, a to konkrétně v Obchodní akademii Vinohradská, Středním odborném učilišti Ohradní, Gymnáziu Budějovická a Základní škole pro žáky se specifickými poruchami chování Na Zlíchově. Před vstupem do politiky působila Semelová jako učitelka na základní škole.
„Paní magistra Semelová se domnívá, že Milada Horáková ke svým přiznáním nebyla donucena, že ten její proces probíhal tak, jak měl ze zákona a právního řádu probíhat. Pro mě člověk, který si toto myslí, bez ohledu na stranickou příslušnost, by se neměl pohybovat v blízkosti pražských dětí,“ uvedl radní Šimral.
Semelová ČTK sdělila, že je to zástupné téma koalice, která nezvládá řízení města, a jde o „přízemní vyřizování si účtů s politickým protivníkem“. „Je zvláštní, že moje dlouhodobě známé politické názory dosud nevadily. Naopak, nejednou jsem byla ze strany zastupitelů i jiných politických stran oceněna za pracovitost a odbornost v oblasti výchovy a vzdělávání,“ uvedla. Dodala, že do školských rad pravidelně docházela a snažila se být nápomocná při řešení problémů.
Pražští radní dnes také rozhodli o obsazení svých zástupců ve 45 radách z celkových 142, které fungují při školách zřizovaných magistrátem. Ten má na starosti fungování středních, vyšších odborných, speciálních, jazykových a základních uměleckých škol. Základní školy v Praze zřizují městské části.
Komunistická politička Semelová od roku 2006 do konce minulého volebního období zasedala v zastupitelstvu hlavního města, od roku 2010 do 2017 byla také poslankyní za KSČM. Mediální pozornost a kritiku vyvolaly její výroky týkající se minulého režimu – zpochybnila například fakt, že přiznání Milady Horákové ve vykonstruovaném procesu, který vedl k její popravě, bylo vynucené, a označila obsazení Československa v roce 1968 za „internacionální pomoc“. Kvůli výrokům političku zažaloval právník a člen TOP 09 Michal Kincl. Pražský městský soud rozhodl, že se politička omlouvat nemusí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab