Plán na zachování jádra se bortí. Europoslanci řekli dvakrát ne

15.01.2020 22:55 | Zprávy

Europoslanci dnes podpořili podpořili klimatický plán nové Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Dva pozměňovací návrhy, jenž uznávaly roli jaderné energetiky při dosažení klimatických cílů, však odmítli. Právě za zachování jaderné energetiky bojoval mezi premiéry Andrej Babiš.

Plán na zachování jádra se bortí. Europoslanci řekli dvakrát ne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedací sál Evropského parlamentu

Takzvaná Evropská zelená dohoda má za cíl snížit do roku 2030 emise oxidů uhlíku o nejméně 50 procent proti hodnotám z roku 1990. Poslanci vyzvali, aby byl cíl vyšší. Plán Ursuly von der Leyenové má obsahovat pět desítek kroků, které by do roku 2050 měly přispět k docílení klimatické neutrality. 

Týkat se má řady oblastí od energetiky přes automobilový průmysl až třeba po zemědělství. V úterý komise představila investiční fond, který by měl průmyslovým a uhelným regionům pomoci při přechodu na nízkouhlíkové hospodářství.

Dva pozměňovací návrhy, které chtěly uznat roli jaderné energetiky ale europolanci při hlasování o Evropské zelené dohodě zamítli. Ve finální dokumentu tak nebude zařazena formulace z jednoho z návrhů, že Evropský parlament „uznává roli, kterou jaderná energie hraje jako nízkouhlíková technologie v národních energetických mixech“, ani formulace z druhého, že Evropský parlament „věří, že jaderná energie může hrát roli v dosažení klimatických cílů“.

 

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stát bude splácet 30 miliard, ale má dálnici. Jenže mu nepatří

18:24 Stát bude splácet 30 miliard, ale má dálnici. Jenže mu nepatří

Kolik bude daňové poplatníky stát první soukromníkem provozovaná dálnice, když prvotní investice byl…