Zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Martin Dorazín popsal, co se děje na hranici mezi Polskem a Běloruskem, kam diktátor sídlící v Minsku Alexandr Lukašenko posílá uprchlíky ze Sýrie, z Iráku, ale i z Afriky. Ti se do Běloruska dostávají pravděpodobně letecky.
Momentálně se v těsném prostoru mezi polskou a běloruskou hranicí pohybuje 32 afghánských uprchlíků a nemohou pokračovat ani dopředu do Polska, ani zpátky do Běloruska. Polští pohraničníci k těmto uprchlíkům už nepouští ani lékaře. Z polské strany k nim nesmí zkrátka vůbec nikdo. Uprchlíci jsou v tomto prostoru uvězněni už třetí týden a podle Dorazína je patrné, že to těžko snášejí jak fyzicky, tak psychicky.
„Polská pohraniční stráž velmi tvrdě plní příkaz, že nemá pouštět nikoho do Polska. Pohraniční stráž posílená o vojáky a policii rozšířila pohraniční pásmo a nepouští tam už vůbec nikoho,“ upozornil Dorazín v podcastu Vinohradská 12 s tím, že polští humanitární pracovníci se domlouvají s uprchlíky jen na dálku megafonem. Uprchlíci odpovídají na otázky typu: máte dost jídla, jste nemocní a tak podobně jen krátce. Ano, ne. Případně nespokojeně pískají.
- Celý rozhovor naleznete zde
Dorazín prozradil, že polská pohraniční stráž se snaží tuto komunikaci ztížit.
„My můžeme samozřejmě souhlasit či nesouhlasit s přijímáním migrantů, Polsko ať si to řeší, jak chce. To je jeho věc, ale určité základní lidské principy by asi platit měly a jestliže víme, že v té skupině jsou lidé chronicky nemocní, lidé, kteří mají různé jiné problémy nabyté cestou, jsou vyhladovělí, tak je asi takovým prvním a normálním krokem každého člověka jim umožnit to, aby aspoň dostali to jídlo, nějaké léky, nějaké spacáky a stany. Něco, kde by mohli počkat, než se ta jejich situace nějakým způsobem vyřeší,“ prohlásil Dorazín.
Pohraničníci odkazují novináře i humanitární pracovníky na tiskovou mluvčí pohraniční stráže a na vládu ve Varšavě. Sami mají zakázáno s humanitárními pracovníky a s novináři mluvit. Tisková mluvčí pohraniční stráže však nebere telefon a na webových stránkách o situaci na hranici také nenajdeme mnoho zmínek.
Novináře nevpouští ani do center, kde drží dosud přijaté uprchlíky s tím, že v době koronaviru nelze novináře pustit dovnitř. Stejná situace panuje podle Dorazína i v Litvě.
Sami migranti a uprchlíci, kterým se podařilo proniknout na území EU, popsali, že se do Běloruska dostali s pomocí běloruských aerolinek. Lety organizuje vláda v Minsku a od každého cestujícího vybírá velké sumy. Jde i o tisíce eur za jedinou osobu. Letadla dovážejí migranty a uprchlíky z Afriky i z Blízkého východu, poté je organizované kolony autobusů dovážejí ke zmíněné polsko-běloruské hranici a zvyšují tím tlak na hranicích EU.
„Možná také přicházejí přes Rusko, my tu cestu neznáme, ale tady už se pohybujeme na tenkém ledě, protože Rusko se k tomu prozatím nijak nevyjádřilo. Ruští politici si zřejmě mnou ruce, jak ten Lukašenko Evropě zatopil,“ uvedl Dorazín.
Polští politici dávají podle zpravodaje jasně najevo, že když si Lukašenko migranty a uprchlíky z Afriky či Blízkého východu do země přivezl, má se o ně také postarat. A polská veřejnost s tímto postojem vesměs souhlasí.
„Ani polská opozice si nemůže dovolit říct, že ty hranice otevře a všechny přijme. To by pro ni bylo asi sebevražedné,“ upozornil Dorazín.
Naproti tomu uprchlíky běloruského původu, kteří prchají před Lukašenkovým režimem, polská veřejnost přijímá s otevřenou náručí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.