Policie jednala na zadání z Hradu, burcoval v rádiu Kalousek kvůli dění během návštěvy čínského prezidenta

12.04.2016 17:55 | Zprávy

V dnešním pořadu Dvacet minut Radiožurnálu vystoupil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. S moderátorem Petrem Dudkem mluvili o návštěvě čínského prezidenta v Praze, o zákrocích policie a následcích pro českou politiku.

Policie jednala na zadání z Hradu, burcoval v rádiu Kalousek kvůli dění během návštěvy čínského prezidenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Původně bylo shromáždění svoláno na Hradčanské náměstí, ale policie měla rozkaz na něj účastníky nevpustit. Někteří se s tím smířit nechtěli

„Zkusme ty věci od sebe oddělit, jedna věc je státní návštěva, jiná věc je také, jestli při tom musíme být vůči diktátorovi servilní a nedat mu najevo, že je ve svobodné zemi,“ řekl Kalousek s tím, že problém je s přístupem bezpečnostních složek vůči českým občanům.

„Teď nemluvím o lidských právech v Číně,“ připomněl Kalousek s tím, že policie mnohdy postupovala protiprávně a omezovala občanská práva občanů a šikanuje je, tudíž se nesmí vymlouvat na „horlivost“, jelikož překročila svoje pravomoci.

„Pod palbou naší kritiky není policie,“ podotkl Kalousek a dodal, že problém je s politiky, nikoli policisty samotnými. „Fakt je, že celou řadu těch akcí řídili policisté z ochranky prezidenta republiky,“ uvedl a zmínil, že na Hradčanské náměstí se mohlo pouze na propustku od hradního kancléře Mynáře.

„Neexistuje žádné věrohodné bezpečnostní riziko, kvůli kterému by mělo být zavřeno Hradčanské náměstí,“ řekl s tím, že demonstrace byla povolená a čínský prezident tam ani nebyl. Zdůraznil také, že policie nesmí legitimovat občany, kteří nosili tibetské vlajky, protože se nedopustili žádných přestupků.

„Kromě toho, že si hrajeme s právy českých občanů, dokonce s ústavními právy,“ začal Kalousek s tím, že si zároveň hrajeme i s věrohodností vlastní politiky.

Je přitom přesvědčen, že policie jednala tak, jak jednala na zadání z Hradu. A chce po ministrovi vnitra Chovancovi, aby vysvětlil, jaké bezpečnostní riziko zabránilo demonstrantům vstoupit na Hradčanské náměstí.

Vláda podle Kalouska tím, že se vyhýbá diskusi o problémech, jež provázely návštěvu čínského prezidenta v Praze, dokazuje svoji vinu.

„Já vůbec nejsem proti tomu, aby se jednalo s autoritativními režimy,“ spustil Kalousek a dodal, že je to „standardní politika“. Problém podle něj spočívá v tom, že není nutné být servilní a je třeba stát si za svým, což by Číňané, kteří jsou podle Kalouska pragmatičtí, pochopili. Vadí mu to, že byla během návštěvy Si Ťin-pchinga v Praze potlačena práva českých občanů.

„Nesmíme zapomenout ani na tu hanebnou smlouvu, kterou podepsali zastupitelé hlavního města Prahy,“ okomentoval Kalousek sesterskou dohodu mezi Pekingem a Prahou a uvedl, že se mu nelíbí, jak se Praha hrbí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…