Politolog Zdeněk Zbořil se zamyslel nad předáváním moci v USA, v Rusku či v Číně. Lidé se podle něj často až příliš zaměřují na nejviditelnější osobnost, jako je odcházející prezident USA Donald Trump, ale často už nevidíme obrovské byrokratické aparáty, které stojí za Trumpem, za ruským prezidentem Vladimirem Putinem či za čínským prezidentem.
„Nechci říkat, že jsme úplní ignoranti, ale příliš se vždycky zaměřujeme na ty viditelné persony, na toho amerického prezidenta, na to ruského prezidenta nebo na šéfa Komunistické strany Číny a zapomínáme na to, že oni jsou jen ti, kteří sedí na vrcholku nějaké pyramidy, která nezasahuje celou společnost,“ upozorňuje Zbořil v rozhovoru pro server Prvnízprávy.cz.
Jde o úředníky státního aparátu. Jde o desítky až stovky tisíc duší, které představují nemalou sílu státu, ba vlastně zachovávají kontinuitu vlády.
„Zapomínáme na to, že ti lidé (úředníci) tam jsou dlouho, že se umějí v těch kancelářích udržet. Já nevím, co tam všichni dělají, jestli jsou všichni efektivní, nebo jestli jsou to takoví ti Gogolovi byrokrati, kteří předstírají svoji aktivitu, ale pravda je, že v těch kancelářích sedí. A když mluvíme u nás o 450 tisících byrokratech, tak si musíme uvědomit, že ti lidé mají určitý volební potenciál,“ upozornil Zbořil.
Volby jsou z tohoto hlediska pro Zbořila určitým nezbytným mocenským rituálem, po kterém se část tohoto úřednictva vymění, ale jen část.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp