„Riziko terorismu je vysoké. Nechci tím strašit lidi, ale určitá míra rizika tu skutečně je a narostla za posledních pár let,“ řekl úvodem Kraus. „Míra radikalilzace muslimů té první nebo druhé generace tady probíhá určitou dobu, ale proč eskaluje nyní? Zřejmě to můžeme dát do spojitosti s arabským jarem, s tím, jak propukla občanská válka v Sýrii a s dalšími situacemi na Blízkém východě,“ podotkl k důvodům Kraus.
„Každý stát má nastaven bezpečnostní systém jiným způsobem. Ve Velké Británii se nachází zhruba 20 tisíc osob, které mají silný potenciál k radikalizaci. Je to ohromný počet lidí, který lze monitorovat, ale určitě ne beze zbytku. Nějaký plošný monitoring učinit v podstatě nelze. Neexistuje navíc ani pořádný systém sdílení informací mezi jednotlivými státy,“ dodal Kraus.
Hovořil také o zpravodajských službách, kdy jejich úspěchy zůstávají skryté na utajované úrovni. „Neúspěchy vždy prasknou a pak to vždy vypadá, že zpravodajci nedělají svoji práci v pořádku,“ řekl.
Zásah v Londýně pochválil, kdy zmínil především reakční dobu. Pohovořil ale o zmírnění pravidel ohledně držení zbraní. „Lidé jsou stejně schopni si zajistit zbraně i tak,“ podotkl s tím, že se však zvyšuje riziko zadržení.
„Zobrazování teroristického útoku může být velmi negativní,“ pohovořil pak o roli médií při těchto tragických činech. Podle něj pak může docházet k tomu, že terorista dosáhne toho, co chtěl, že se o něm zkrátka hovoří. Zároveň také může dojít ke znepokojení další části obyvatelstva.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef