Politolog syrského původu otevřeně popsal, jaká sorta jeho krajanů dorazila do Německa. I žebráci v Káhiře dnes prý vědí, na co by tu měli nárok

26.08.2016 8:48 | Zprávy

Politolog Bassam Tibi z Göttingen přišel do Německa ze Sýrie před více než čtyřiceti lety. Ačkoli je sám přistěhovalec, staví se v rozhovoru pro Deutsche Welle k migrační politice kancléřky Angely Merkelové značně kriticky.

Politolog syrského původu otevřeně popsal, jaká sorta jeho krajanů dorazila do Německa. I žebráci v Káhiře dnes prý vědí, na co by tu měli nárok
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Menší uprchlický tábor pro rodiny s dětmi v Ankawě. Jde o křesťanskou čtvrť Arbílu, čtvrtého největšího města v Iráku

Na paškál si bere Tibi zejména Merkelovou hojně používaný slogan „Wir schaffen das“ (My to zvládneme, pozn. redakce), který se stal symbolem její přistěhovalecké politiky otevřených dveří. „Jde jen o prázdný slogan, který nezahrnuje žádný dlouhodobý plán. Ten samotný slogan může být špatný i dobrý. Nicméně kancléřka se měla za poslední měsíc poučit. Po sérii teroristických útoků přerušila dovolenou a co na tiskové konferenci sdělila? Opět jen ‚Wir schaffen das‘. Málem jsem spadl ze židle. Ptal jsem se sám sebe, v jaké zemi to žiju?“ podivuje se Tibi.

Merkelová si podle Tibiho měla uvědomit, že na světě se pohybuje v současné době více než pětašedesát milionů lidí bez domova a všem pomoci prostě nelze. „Jsem ochoten akceptovat dav či tři miliony, ale nemohu přece pomoci všem. To prostě není možné. Není podle mě namístě tady hovořit o morálce. O tom přece politika není. Merkelová nedokázala rozpoznat problém. Její tolikrát opakovaný slogan prostě nenabízí žádné řešení,“ je přesvědčen Bassam Tibi, který přišel do Německa v roce 1960, kdy mu bylo osmnáct let.

Podle Tibiho do Německa ze Sýrie přichází dva druhy lidí. „Před několika dny jsem se setkal asi s deseti Syřany. Byli skvělí. Chodí do školy a chtějí se uplatnit na pracovním trhu. Kladl jsem jim na srdce, že pro ně vzdělání musí být vždy na prvním místě. Také jsem jim říkal, že potom k nim budou Němci velmi přátelští. Ale setkal jsem se i se členy Muslimského bratrstva. Říkal jsem jim, že by měli být Německu vděční. Oni ale tvrdí, že Německo patří Alláhu. To není tolerantní islám, který jsem v mládí poznal v Damašku. Bohužel ne všichni Syřané v Německu jsou dobří a někteří hodlají porušovat ústavu.“

Celý text v angličtině je ZDE.

„Mnoho uprchlíků přitom do Evropy jede s cílem usadit se hlavně v Německu. Byl jsem v březnu v Káhiře a i tamější žebráci době vědí, na co mají nárok coby uprchlíci v Německu. Moje druhá vlast nabízí mnoho. Můžete sem přijet bez platných dokladů a můžete zde požádat o azyl. I když jej nedostanete, tak vás tady trpí. Dostanete sociální dávky a můžete tady zůstat. To žádná jiná země na světě nedělá. Jak dlouho v tom může Německo pokračovat? Jak dlouho bude trvat, než vše vyústí v sociální konflikty? Já i moji přátelé z řad migrantů máme velké obavy.“

„Velcí židovští autoři Helmuth Plessner a můj učitel z Frankfurtu Adorno shodně označují Němce za národ náchylný k extrémům. Podívejte se třeba na Horsta Mahlera. Nejprve působil v RAF (krajně levicová skupina), ale nakonec skončil v NPD, což byla zase krajně pravicová strana,“ argumentuje Tibi a vyjadřuje také své obavy z existence tzv. paralelní společnosti. „Přímo v Berlíně existují čtvrti obývané např. Libanonci. Kvete zde prodej drog a prostituce. Dokonce ani berlínská policie si sem netroufá jezdit!“

Německé úřady se podle Tibiho v ničem nepoučily. „Moje zkušenosti z poslední doby mi ukázaly, že mnoho Syřanů, kteří nyní přicházejí do Německa, hodlá respektovat ústavu a integrovat se do společnosti. Chtějí se přizpůsobit a dosáhnout nějakého vzdělání. Nicméně jsou mezi nimi také islamisté, kteří zde chtějí prosadit radikální systém. Musíme se konečně naučit mezi nimi rozlišovat. Cizinci a uprchlíci neexistují. Mezi uprchlíky prostě jsou zločinci. A také jsou mezi nimi lidé, kteří si zaslouží pomoci.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…