„Populismus má tři aspekty: Odmítá expertní názory a zjednodušuje problémy, vychází z předsudků místo z analýz a odmítá pluralitu názorů,“ řekl Moravcsik. Podle něj ale nelze obecně mluvit jako o populistech o všech politicích, kteří se vymezují vůči nějakému tématu, například odmítají imigraci.
Populisty podle politologa spojuje to, že nabízejí jednoduchá řešení složitých problémů. „Slíbit tyhle věci ve volbách je ale něco úplně jiného než je potom realizovat,“ řekl Moravcsik. Populisté často narazí na složité detaily při prosazování svých návrhů nebo na nutnost uzavírat kompromisy s dalšími politiky. „Proto se často nakonec obracejí zpět k politice, jakou prosazovali jejich předchůdci,“ řekl.
Za jeden z příkladů toho, že se populistům nedaří prosazovat své sliby, označil roční působení Donalda Trumpa v úřadu amerického prezidenta. Připomněl, že Trump označoval nasazení vojáků v Afghánistánu za chybu a předchozí administrativu za to kritizoval, po vstupu do Bílého domu ale schválil posílení americké přítomnosti v této zemi. Kritizoval také čínskou měnovou politiku, nakonec ale stejně jako předchozí administrativa žádné konkrétní kroky proti Pekingu v této věci nepodnikl, protože stejně jako jeho předchůdci potřebuje Čínu pro řešení situace na Korejském poloostrově.
Dalším příkladem neúspěšných populistických politik je podle Moravcsika brexit. Británie podle něj bude muset za své požadavky na omezení volného pohybu osob zaplatit omezením přístupu na trh Evropské unie, nebo se těchto požadavků vzdát. Britové přitom proti EU nemají žádnou páku při vyjednávání, protože EU je pro ně zdaleka největší exportní trh a nemohou ho nahradit vývozem do Spojených států, Indie nebo Číny.
„Neúspěch populistů, kteří volali po brexitu a slibovali, že pro Británii nebude mít žádné negativní následky, vidí i lidé v dalších zemích EU, a i proto žádná další země nenásledovala britského příkladu,“ řekl Moravcsik. „Jen šílenec by v zemi jako Česká republika Maďarsko nebo Polsko chtěl odejít z EU,“ dodal.
Moravcsik nicméně podotkl, že veřejnost často vnímá populistické politiky jako úspěšné. Podle něj na tom mají významný vliv média. „Novináři píšou o tom, co politik říká, zřídka o tom, co skutečně dělá, a prakticky nikdy nepíšou o tom, co nedělá, přestože by to dělat měl,“ řekl. Lidé tak podle něj zaměňují výroky politiků za skutečné činy a nesnaží se ověřit, co konkrétní politik skutečně dokázal uskutečnit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp