"Mediální pozornost ve vztahu k aktivitám pana Bátory v zásadě dosvědčuje, že marketingový tah sledující zviditelnění osoby jinak v zásadě bezvýznamné, se osvědčil," napsala Dvořákové do svého blogu na serveru Aktuálně.cz.
"Pan Bátora navázal na krátkodobě úspěšnou strategii Národní strany, jejíž kandidátní listinu kdysi vedl. Ta v souladu s běžnou praxí krajně pravicových populistických stran na západě využívala kontroverzní výroky a chování k tomu, aby se z naprosté neviditelnosti stala stranou viditelnou."
To se povedlo. Bátora se zastal Hájka a jeho kritiky festivalu alternativní sexuální orientace a napsal dopis americkému velvyslanci v Praze Nomanu Eisenovi, který se pro změnu zastal gayů.
SLEDUJEME TÉMA HÁJEK A HOMOSEXUÁLOVÉ
"Současné aktivity pana Bátory zjevně mají za cíl zviditelnit se, legitimovat určité postupy a prosadit do veřejného prostoru určitá témata. Jde spíše o jistou sondu, co česká společnost přijme a jak dalece lze krajně pravicový prostor formovat pro případný vznik nového politického subjektu," analyzuje situaci Dvořáková.
Podobná situace probíhala i před nástupem Věcí veřejných do sněmovny a do zákonodárného procesu. Tam jen kontroverzní výroky nahradily průpovídky o vymýcení dinosaurů.
Pod zástěrkou Bátory si média nevšímají toho podstatného
"V této chvíli, kdy se mediální pozornost věnuje panu Bátorovi, se na politické scéně (nebo spíše za scénou) odehrávají mnohem závažnější hry," zdůrazňuje Dvořáková. "Jde zejména o vydání/nevydání pana Bárty k vyšetřování (a vyžití/zneužití imunity) a také o „propašování" do návrhu zákona o zdravotnické reformě návrh zakazující zveřejňovat platy vrcholných státních úředníků, tj. těch, kteří jsou ve funkcích v rámci stranických „trafik" a kteří často organizují transfer státních peněz do soukromých (sponzorských) rukou. S tou druhou souvisí i příprava zákona o státní službě s velkým rizikem, že její finální podoba bude bezzubá."
Bátora by tudíž podle politoložky měl být řazen spíše do rubriky "kuriozity", kdežto pozornost by se měla soustředit jinam. "Místem, kde se láme chleba české budoucnosti, je nyní poslanecké sněmovna: Vydá - nevydá? Zakáže - nezakáže zveřejňování platů? A nakonec, jakou podobu bude mít zákon o státní službě? Rozhodování o těchto otázkách by si veřejnost a média skutečně měly pohlídat."
Čtěte:
Vláda chce znovu zatajit platy úředníků
Bátora napsal Eisenovi. Nesouhlasí s jeho podporou pochodu gayů
Uhl o Bátorovi a spol.: Fundamentalistů naštěstí ubývá
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par