„Mě velmi mrzí, že v posledních dnech umírali lidé na obou stranách,“ řekl Sobotka králi Abdalláhovi II. na začátku společné schůzky. Ubezpečil ho o tom, že Česko je připraveno diplomaticky pomáhat brzkému obnovení mírových rozhovorů, a zdůraznil, že Praha dlouhodobě podporuje řešení konfliktu na principu existence dvou států – židovského a arabského.
Jak s králem, tak s premiérem Ansúrem jednal Sobotka především o migrační krizi. Už v sobotu uvedl, že Česko je Jordánsku v příštím roce připraveno dát pomoc v hodnotě 100 milionů korun. Finance půjdou především na program Medevac, humanitární pomoc nebo na vojenskou spolupráci.
Ansúr pozván do ČR
Právě o konkrétních požadavcích Jordánců týkajících se další vojenské spolupráce dnes Sobotka diskutoval se svým jordánským protějškem. Zatím šlo především o výcvik jordánských vojáků českými specialisty, nyní se mluví i o možnosti, že by čeští vojáci cvičili v této blízkovýchodní zemi.
S Ansúrem, kterého také pozval do Česka, Sobotka diskutoval i o možném otevření jordánského velvyslanectví v Praze. Ke stejnému kroku jordánskou stranu při své letošní návštěvě vybídl už prezident Miloš Zeman.
Odpoledne český premiér navštíví uprchlický tábor Zaatarí, kde nyní žije asi 80 000 běženců ze Sýrie. Zaatarí je tak největším utečeneckým táborem na Blízkém východě. Na území Jordánska, které má se Sýrií společnou hranici v délce téměř 380 kilometrů, je syrských uprchlíků dohromady asi 630 000, což je nejvíce po Turecku a Libanonu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd, čtk