„Pokud si zobrazíme kopec té meziměsíční inflace, zdá se, že už máme vrchol kopce cenového růstu za sebou,“ řekla ekonomka Horská k rostoucí inflaci, která jen mírně zpomalila, a dodala: „Nicméně podle meziročního srovnání nás výstup podle všeho ještě čeká. Protože rozpad růstu cen energií se teprve projeví na naší inflaci v dalších měsících,“ doplnila.
„Pořád budeme ještě cítit, že ceny pomalu rostou, doufáme, že pozvolněji. V porovnání s loňským rokem mám obavu, že hranici dvaceti procent se nejspíše nevyhneme, ačkoli budou meziměsíční čísla pomalu klesat,“ odhadovala Horská.
Na svých odhadech trvá i s vědomím, že situace s plynem, a tedy blížícím se podzimem, je nejistá: „My už jsme v bodě, kdy možná už nemůže být hůř. My už jsme připraveni na to, že možná válka jen tak neskončí, připravují se na to finanční trhy, tento šok absorbovaly už i ceny energií a pohonných hmot,“ pokračovala Horská, podle které Fialova vláda udělala alespoň základní kroky k tomu, aby pro letošní zimní sezónu vytvořila nějaké zásoby plynu. „Máme alternativní zdroje, což snižuje riziko, že bychom měli akutní nedostatek plynu,“ dodává ekonomka.
To, že ale budou muset Češi šetřit, je podle Horské realita, ještě začátkem příštího roku očekává stále dvoucifernou inflaci: „Budeme mít nejspíše dvacetiprocentní inflaci, naše kupní síla opravdu prudce klesá. Lidé budou muset šetřit. Nemůžeme teď opravdu počítat s tím, že by něco výrazně zlevňovalo. Zřejmě ještě na začátku příštího roku zůstane inflace dvouciferná. Jde o přírůstky, na které vůbec nejsme zvyklí, bohužel tato inflace vypadá, že potrvá delší dobu,“ míní Horská.
Jsou podle Horské nárůsty cen oprávněné, nezneužívá někdo situace? „Ukazuje se, že v některých segmentech máme nadprůměrný růst cen než jinde v Evropě. Kromě nájmů, cen energií a také růstu pohonných hmot. V některých segmentech může jít i o využívání tržního postavení. Vidíme výrazný nárůst i v oblasti oděvů, služeb, v kultuře, restauracích. Otázka však je, zda nejde o kompenzace výpadků tržeb z dob covidu,“ přemítala hlavní ekonomka Reiffeisenbank.
„České domácnosti stále mají chuť utrácet, vidíme to ve snaze utrácet za dovolené. Z maloobchodu už jsou ale signály, že si lidé uvědomují, že se blíží září a nová topná sezóna, začínají pomalu omezovat své výdaje, ale léto si chtějí užít. My, ekonomové, máme tendenci varovat, tady se asi nebudu mýlit a budu znovu varovat, dávejme si pozor na výdaje, dál porostou. Nečekáme, že dojde k poklesu cenové hladiny v nejbližších měsících. Je třeba si dělat finanční rezervy, vážit každou korunu, kterou vydáváme,“ vzkázala Horská českým občanům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.