Premiér Babiš rázně vstupuje do kauzy H-System. Budu mediátor, ohlásil po ranní schůzce s vyhazovanými družstevníky

25.07.2018 10:53 | Zprávy

Premiér Andrej Babiš rázně vstoupil do nejnovějšího vývoje v kauze H-System. Po rozsudku Nejvyššího soudu, který přikazuje klientům stavební společnosti z Horoměřic, aby se do 30 dnů ze svých domů vystěhovali, se hned ráno sešel s jejich zástupci z družstva Svatopluk.

Premiér Babiš rázně vstupuje do kauzy H-System. Budu mediátor, ohlásil po ranní schůzce s vyhazovanými družstevníky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš se hned ve středu ráno sešel se zástupci družstva Svatopluk, které zastupuje klienty společnosti H-System, kteří si za své peníze po vyhlášení konkurzu dostavěli rozestavěné domy ve středočeských Horoměřicích. Nyní ale Nejvyšší soud rozhodl, že družstvo Svatopluk, které k tomu zřídili, získalo domy neoprávněně a stále patří do majetku společnosti H-System, toho času v konkurzu.

Jak informovala Česká televize, premiér Babiš zůstupcům družstva Svatopluk slíbil zprostředkování schůzky se správcem konkurzní podstaty společnosti H-System. Chtěl by mezi nimi působit jako mediátor.

Premiér byl na kauzu poprvé tázán v úterý těsně po rozsudku, když se jej na to ptali novináři na tiskové konferenci po jednání vlády. Premiér tehdy uvedl, že informaci dostal během jednání vlády a snažil se s ministrem spravedlnosti Kněžínkem vymyslet, jaké jsou možnosti revize verdiktu. K samotnému rozsudku se vyjádřil slovy „určitě je to jako nespravedlnost“.

Ministr Kněžínek, který s ním na tiskovku přišel, poté připomněl možnost stížnosti k Ústavnímu soudu, který by posoudil, zda rozsudek neporušuje základní práva obyvatel domů.

Za hnutí ANO promluvila i poslankyně a právní expertka hnutí Helena Válková. Bývalá ministryně spravedlnosti v telefonickém vstupu do Událostí, komentářů ČT řekla: „Nejvyšší soud dospěl k rozhodnutí, které podle mého názoru je velmi diskutabilní z hlediska toho, že právo na bydlení patří k základním lidským právům. Je to v rozporu s dobrými mravy“. Pak zapochybovala o tom, jak po takovém rozsudku mohou občané věřit v právní stát.

Nejvyšší soud se podle ní rozhodl jít úzce formalistickým výkladem a asi mu moc nevadilo, co je v základních principech Občanského zákoníku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …