Zatímco podle Ministerstva obrany Česko kontingent na Golany nepošle, Kmoníček má jiné informace. Zeman to dnes řekl na tiskové konferenci při návštěvě Olomouckého kraje. Lidové noviny dnes uvedly, že Ministerstvo obrany odvolalo nabídku vyslat české vojáky do mírové mise OSN na Golany. Důvodem má být, že zástupci OSN změnili podmínky, chtěli Čechy nasadit přímo v Sýrii. Ministerstvo přitom dosud předpokládalo, že česká ženijní četa bude působit na relativně stabilním území Golanských výšin, kontrolovaném Izraelem. Kmoníček ale zároveň deníku řekl, že má neoficiálně přesně opačnou informaci.
Zeman dnes na dotaz ČTK poznamenal, že Kmoníček tvrdí přesný opak toho, co ministerstvo obrany – proto se sejde si jak s ním, tak se Stropnickým. „A protože v tomto případě jen jeden ze dvou může mít pravdu, tak vyslechnu, na čí straně je pravda, a potom se vyjádřím,“ řekl.
V jednotkách UNDOF působí v současné době tři vojáci české armády
Podle diplomatických zdrojů LN se na misi v uplynulých týdnech v tichosti dohodli zástupci českých ozbrojených složek, diplomacie a ústředí světové organizace. OSN počítala s nabídkou 30 až 40 českých ženistů, na místě měli být k 1. červenci, plně nasazeni o dva týdny později.
V jednotkách UNDOF působí v současné době tři vojáci české armády. Od loňského července jsou v hlavním štábu mise v táboře Ziouani v části Golan okupované Izraelem. Rozsáhlejší zapojení českého vojska na Golanech dlouhodobě prosazoval prezident Miloš Zeman. Vidí v tom možnost boje proti islámskému terorismu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp