Přidejme se k Orbánovi! Bartoš hledí k Bruselu, jako Gottwald hleděl k Moskvě

20.07.2021 19:55 | Rozhovor

EU trpí tzv. deficitem demokratické legitimity, tvrdí lídr formace Trikolora Svobodní Soukromníci v Jihomoravském kraji David Hanák, jenž poskytl rozhovor ParlamentnímListům.cz. Hovořil také o tornádu, jež právě Jihomoravský kraj postihlo, ale i o LGBT. „Jde o to, odmítnout ideologii LBGT, tak jak to činí politické elity v Polsku a Maďarsku,“ zmínil Hanák.

Přidejme se k Orbánovi! Bartoš hledí k Bruselu, jako Gottwald hleděl k Moskvě
Foto: Pravozit.cz
Popisek: David Hanák

Na zahájení předvolební kampaně TSS jste řekl, že „s EU je to jako s ohněm. Dobrý sluha, ale zlý pán“. Proč si myslíte, že je zlým pánem? 

Protože EU trpí tzv. deficitem demokratické legitimity. Není zde žádný evropský národ, žádný společný jazyk a politická zkušenost. EU může tedy být „pánem“ v tom smyslu, že se stane nedemokratickým impériem, které bude uplatňovat panství bez jakékoliv demokracie. V tomto smyslu již dnes Evropská komise vystupuje proti Polsku a Maďarsku, kdy je šikanuje v oblastech, ve kterých by podle mého názoru neměla jakkoliv ingerovat.

Nemáte obavy, že tento přístup „dokud slouží, je to dobré, ale nesmí začít panovat“ by se mohl považovat za účelový? 

Je účelový a má být účelový. EU vznikla jako EHS jako jistá „servisní“ organizace spolku suverénních národních států a pouze v této účelovosti má EU smysl.

Jak se podle vás posunula Česká republika od vstupu do EU? A do jaké míry je to zásluha bruselských byrokratů?  

Posunula se jako všechny ostatní členské státy – pomalou ztrátou vlastní suverenity, kdy původně členské státy byly „pány smluv“ a Evropská komise (EK) servisní organizací. Dnes se však prosazuje pojetí, kdy se EK chová jako vláda a Evropský parlament se tváří jako skutečné demokratické těleso, kterým však ze zjevných důvodů není a nemůže být, jak jsem vysvětlil na začátku. V tomto pojetí podporovaným nálezy evropského soudního dvora (ESD), jsou členské státy pouhými členy „federace“, kdy evropské právo je nadřazeno právu národnímu. Jednotlivé členské státy se tomuto postupu EK a ESD brání např. nadřazeností ústavního práva členského státu nad právem EU. Proto i my chceme nadřazenost našeho českého práva nad právem EU.

Piráti v EU chtějí posilovat Evropský parlament a zrušit právo veta při hlasování o daních a zahraniční politice. Shodli se na tom jejich stranický předák Ivan Bartoš a europoslanec Marcel Kolaja. V Radě by tak chtěli odblokovat situace, kdy se proti nějakému návrhu postaví třeba jen několik zemí, nebo dokonce jediná. Je toto prohlášení a uvažování od českého politika v pořádku?

Jak jsem uvedl výše, ono pojetí, kdy vzniká evropské byrokratické impérium, nemá žádnou demokratickou legitimitu. Díky onomu deficitu legitimity se snaží své Raison d’État zdůvodnit nějakou ideologií. To je dnes prototalitní ideologie neomarxismu kombinovaná s ekologismem. Což je blízké našim vlastním neomarxistům, jako jsou Piráti. Tak jako Klement Gottwald hleděl k Moskvě, tak Ivan Bartoš hledí k Bruselu. Historie se v tom opakuje.

Když už jsme u Pirátů. Co říkáte na jejich program a představy o světě? Mám na mysli třeba jejich program ekonomický, vzhlížející se v elektromobilitě, sdílené ekonomice a dalších moderních vlnách, nebo jejich výzvy ke kulturním novotám typu zrušení kolonky pohlaví v občanském průkaze…

Je to program, jako byl Košický vládní program z roku 1945 nebo spíše volební program komunistické strany z roku 1946. Některé věci jsou jen „naznačeny“, ale cíl je trvale stejný jako u zapálených komunistů: prosadit svou utopii i přes odpor reality. Cíle zde legitimizují prostředky. Výsledkem bude to, co bylo vždy v minulosti: utopie narazí na realitu a výsledkem bude utrpení obyčejných lidí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…