Reorganizace policie ministra Pelikána stále nepřesvědčila. Nemám signály pro optimismus, řekl

13.01.2017 17:40 | Zprávy

Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Hovořil nejen o reorganizaci policie, ale i o exekutorech či o reformě zákona o státním zastupitelství.

Reorganizace policie ministra Pelikána stále nepřesvědčila. Nemám signály pro optimismus, řekl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Robert Pelikán

Sněmovní komise, která vyšetřovala reorganizaci policie, se shodla na závěrech své zprávy. Ty předloží do konce měsíce. Jaké závěry Pelikán očekává? „Nevím, nejsem členem té komise. Těžko mohu očekávat nějaké závěry. Práce komise mě ani moc nezajímá,“ zkritizoval Pelikán komisi, například i kvůli laickosti a neodbornosti komise. 

„Námitky, které jsem proti reorganizaci měl, nebyly zatím vyvráceny,“ podotkl také Pelikán. „Moje obava nebyla, že dojde k nějaké lavině odchodů, moje obava byla, že přestanou efektivně fungovat útvary, které mají odhalovat závažnou kriminalitu. Nemám žádné signály, které by pro mě byly důvodem nějakého optimismu,“ podotkl.

Pelikán se v příštím týdnu sejde také s předsedou Vrchního soudu Jaroslavem Burešem, který se sešel s vlivným advokátem a lobbistou blízkým premiérovi Radkem Pokorným. „Snažím se prosazovat důraz na etiku práce a úzkostlivé dbání důvěryhodnosti justice. A tady se mi zdá, že se to trošku minulo,“ řekl. Zda toto setkání bude mít charakter pro kárné provinění, říci prozatím do setkání s Burešem nechtěl. 

„On je pochopitelně výrazná osobnost a jeho setkání jsou sledovaná. Patří k takovýmto funkcím dávat pozor, aby k takovýmto spekulacím nemohlo docházet,“ zmínil. 

Hovořil také o exekutorech. „Myslím si, že jestliže jsme zjistili, že ministerstvo dostatečně exekutory nekontroluje, je třeba to změnit. Nyní je třeba přemýšlet nad tím, proč věci u kárných senátů končí bagatelním postihem,“ uvedl. 

Nechybělo ani vyjádření k otázce vydávání osob do zahraničí. „Zcela tradičně, tohle je u nás kompetence Ministerstva spravedlnosti a nevidím důvod, proč to měnit,“ poznamenal. A co zákon o reformě státních zastupitelství? „Zákon jsem proti všem rozhodně netlačil. Zákon měl asi milion postupných verzí. Každá ta verze si našla své oponenty. Někteří postupně zvládli oponovat téměř všemu,“ zmínil Pelikán s tím, že za nějaké konstelace by podle něj mohl být zákon přijat. „Žádnou velkou pravděpodobnost bych tomu nepřikládal. Když se nepovede prosadit, nebudu to chápat jako nějaký náš velký neúspěch,“ uzavřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Jste pro zrušení senátu?

Mám dotaz k vaší kritice toho, jak senát pracuje. Myslíte, že je opravdu užitečný? A kdyby ANO získalo v senátu i ve sněmovně většinu, zrušili byste senát?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Orbán vážně: Musíme přežít, než se Trump ujme vlády

21:52 Orbán vážně: Musíme přežít, než se Trump ujme vlády

Maďarsko svou hospodářskou politiku na příští rok podle tamního premiéra Viktora Orbána chystá s výh…