ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o tom myslí, jak tento problém řešit a zda by se neměla zákonem zvýšit ochrana učitelů a zpřísnit případný postih takových žáků či studentů.
Většina politiků se shoduje, že by se legislativa změnit měla, protože nejde o ojedinělý případ, ale jde o obecný trend. Někteří navrhují snížení věku trestní odpovědnosti, někteří statut veřejného činitele pro učitele a obecně zpřísnění trestů, a to i případně pro rodiče. Obecně často zaznívají názory, že jde o celkový trend, kdy rodiče nezvládají své děti a děti nemají smysl pro uznávání autority, kázně či nutnosti vyváženosti práv, povinností, svobody a odpovědnosti.
Učitelé jako veřejní činitelé, snížení věku trestní odpovědnosti, tresty pro rodiče...
„Je to návrh, který se objeví po každém útoku na učitele. Nejjednodušší by bylo, kdyby soudci v případě útoku na učitele přihlíželi k tomu, že útok na kantora v sobě skrývá vyšší společenskou nebezpečnost a tresty by byly přísnější. Je to jednodušší řešení, než z učitelů dělat veřejné činitele. To, co je teď nutné učinit, je vyloučit žáky ze školy, celý incident prošetřit a vyměnit vedení školy, které o šikaně nevědělo nebo vědět nechtělo. Je fakt zvláštní, že agresivitu studentů neřešil ředitel školy,“ odpověděl na dotaz ParlamentníchListů.cz ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš.
„Nemyslím si, že by se měly měnit zákony kvůli jednotlivým případům, jakkoli otřesným. Nejde přitom ‚pouze‘ o násilí na školách, ale o rostoucí agresivitu nezletilých obecně. Oddělme dvě věci: 1. snížení hranice trestní odpovědnosti, o čemž se vede odborná debata, které se KDU-ČSL nebrání, stejně jako se nebráníme debatě o tvrdším uplatňování sankcí vůči rodičům dětí, které se dopouštějí násilné trestné činnosti. 2. ochrana učitelů – zde si nemyslíme, že řešením je status veřejného činitele. Podobně jako v případě záchranářů totiž nejde o to, zda hrozí přísnější trest – ten totiž násilníka neodradí,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda KDU-ČSL a vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek.
„Jde o prevenci, o to, abychom uměli násilí lépe předcházet. V případě škol jde jednak o zmíněný tvrdší postih rodičů (a tedy jejich motivaci své děti více hlídat a lépe vychovávat), jednak o schopnost ministerstva školství, zřizovatelů škol (tedy obcí a krajů) a vedení škol vytvořit podmínky, v nichž šikana nedostane šanci. Hodně opravdu zlých věcí se totiž stane jen proto, že odpovědní lidé tak dlouho zavírají oči nad ‚drobnějšími‘ přestupky, až dojde k opravdu vážnému maléru,“ dodal Bělobrádek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík