Někteří splácející rodiče jsou nemile překvapeni, že se po nich chce, aby se „zřekli“ daňového bonusu za děti a nechali jej insolvenčnímu správci jako mimořádnou splátku. Údajně, pokud na tom správce trvá, je nutné tak konat, i když to není soudně dané. Někteří insolvenční správci si zjevně za čtyři měsíce nevšimli, že nabyl platnosti takzvaný „lex covid justice“, který přinesl úlevy dlužníkům už koncem dubna.
Cílem letošní novinky „lex covid justice“ bylo zmírnění dopadů stávající krizové situace na právnické osoby, podnikatele, účastníky soudních řízení, dlužníky a dlužníky v exekuci či oběti trestných činů. Všechny změny začaly platit okamžikem vyhlášení, tedy 24. dubna.
„Ptala jsem se v poradně při finanční tísni. Tam mi řekli, že je nový zákon a daňový bonus na děti se již nepostihuje jako mimořádná splátka. Můj insolvenční správce už 14 dní zjišťuje, jak to je. Je to opravdu tak komplikované, aby to tak dlouho trvalo? Mám splátky do životního minima. Finanční úřad peníze poslal mně, tam to taky zjišťovali. Na peníze ale zatím nesmím sáhnout,“ popsala svou zkušenost žena, které byl schválen osobní bankrot a na účtu jí přistála právě daňová vratka na děti.
Redakce od veřejnosti zaznamenala i další podobné zkušenosti. Jedné pracující ženě prý každý měsíc insolvenční správce bere daňový bonus z výplaty.
Daňový bonus na dítě exekuci nepodléhá!
Ať daňový bonus na dítě uplatňuje živnostník jednou ročně nebo zaměstnanec měsíčně, v osobním bankrotu jde o nedotknutelné peníze. Redakci ParlamentníchListů.cz to potvrdila Andrea Šlechtová z vládní kanceláře Ministerstva spravedlnosti.
„Lex covid justice zařadil daňový bonus mezi pohledávky nepodléhající výkonu rozhodnutí nebo exekuci (novelizací § 317 odst. 2 o. s. ř.). Nenáleží do majetkové podstaty, a nelze jej postihnout jednotlivými způsoby řešení úpadku (tedy ani v oddlužení). Jednoznačně to znamená, že daňový bonus na dítě nadále nelze považovat za mimořádný příjem ve smyslu § 412 odst. 1 písm. b) insolvenčního zákona, který by měl dlužník povinnost použít k mimořádné splátce nad rámec splátkového kalendáře.“
Jiná dlužnice, která je v insolvenci společně s manželem, je pro změnu udivena tím, že i ona musí vratku daně posílat jako mimořádnou splátku, přitom manželovi zůstávají. Nechápe to.
A co víc. Podle Šlechtové ani daňový bonus, obdržený před nabytím účinnosti lex covid justice, není teď dlužník povinen vyplatit jako mimořádnou splátku. Jestliže už ji ale poslal, nedá se nic dělat. „Pokud tak ovšem učinil, plnil svou povinnost a právní účinky takového jednání zůstaly podle přechodných ustanovení zachovány,“ říká pro PL Šlechtová.
Daňové zvýhodnění na dítě může nárokovat jakýkoliv plátce daně, který vyživuje dítě a žije s ním ve společné domácnosti “ typicky rodič, ale může jít i o prarodiče, pokud rodiče nemají dostatečný příjem. Daňové zvýhodnění se uplatňuje buď jednou ročně v daňovém přiznání, nebo každý měsíc u zaměstnavatele v čisté mzdě. |
Pokud insolvenční správce na vydání vratky bezpodmínečně trvá, je namístě sepsat žádost na soud. Redakce zaznamenala ohlasy, že i v případě, když záležitost spadá ještě do období, kdy bylo oprávněné žádat odevzdání finančních prostředků, jsou nyní soudy vstřícné.
Před nouzovým stavem byla situace s daňovým bonusem nejasná. Platilo sice, že se daňový bonus do čisté mzdy pro účely exekučních srážek nezapočítává. To ale neznamenalo, že na něj exekutor nemohl ze mzdy vůbec sáhnout. V praxi bylo totiž pravidlo obcházeno takzvaným přikázáním jiné peněžité pohledávky (dle § 312 občanského soudního řádu), a i když existují právní interpretace, které tento postup rozporovaly, museli na něj zaměstnavatelé přistoupit. Jinak totiž riskovali, že jim exekutor napaří pořádkovou pokutu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš