Senátor Berka: Anexi Krymu vnímám se smíšenými pocity

27.08.2014 10:39 | Zprávy

Na jednu stranu z hlediska mezinárodního práva jde o nepřijatelný akt, na druhou stranu historicky toto území patřilo vždy Rusku a k Ukrajině bylo připojeno v padesátých letech administrativním rozhodnutím. Tak se vyjádřil Zdeněk Berka (ČSSD) o anexi Krymu. Po úspěchu v senátních volbách se rozhodl mandát starosty Sokolova neobhajovat. V rozhovoru pro naše stránky se však pozastavil nad sestavením kandidátky a zhodnotil své působení v čele města či i kroky ministra Chládka v rámci reformy školství.

Senátor Berka: Anexi Krymu vnímám se smíšenými pocity
Foto: archiv starosty
Popisek: Zdeněk Berka, starosta Sokolova

Ve prospěch práce senátora již nechcete obhajovat mandát starosty a ucházet se chcete už jen o mandát člena zastupitelstva, případně i o zvolení do městské rady. Budete odcházet s čistým štítem, nebo víte o nějakém problému, který je třeba vyřešit, ale do konce volebního období to již nestihnete?

Ano, je to tak, v letošních komunálních volbách mám ambici stát se členem zastupitelstva města Sokolov a případně být zvolen do rady města. Výsledek není tak jednoznačný, jsem až na 13. místě kandidátky, protože místní organizace upřednostnila v první desítce mladší kandidáty, kteří jsou dle většinového názoru členské základny perspektivnější. Jestli tomu tak je, ukáže až samotný výsledek voleb. Nicméně dosažené výsledky za volební období jsou dle mého názoru vynikající, takže předpokládám velký podíl preferenčních hlasů, abych mohl být členem zastupitelstva zvolen.

Město získalo na dotacích stovky milionů korun, přičemž velká část realizací těchto projektů právě probíhá s termínem dokončení v příštím roce, tedy v novém volebním období. To, co zbývá dořešit, je můj volební slib, tedy vymístění současné knihovny ze sokolovského zámku (kde je knihovna v pronájmu), aby tak mohla vzniknout nová prohlídková trasa. Město získalo od Karlovarského kraje výborně situovanou budovu na Starém náměstí a v současné době se zpracovává studie na využití této budovy jako nové knihovny. Předpokládám, že k realizaci by mohlo dojít v příštím roce.  

Pokud se pozastavíme u vašeho působení v Senátu. Co byste za dva roky práce vyzdvihl ze svých úspěchů?

Jsem toho názoru, že rozhodující podíl aktivit by měl být v rámci jednání výboru, kde se všechny záležitosti detailně předjednávají. Vzhledem k tomu, že sociální demokracie má v Senátu většinu, není obtížné prosadit ve výborech náš postoj k projednávané záležitosti a takto hlasovat i na jednání pléna Senátu. Jinými slovy, při současném složení Senátu má sociální demokracie poměrně snadnou úlohu, kdy není potřeba plamenně bojovat o každý návrh.

V rámci práce výboru pro vzdělávání, vědu a kulturu a rovněž při jednání pléna jsem se aktivně zúčastnil diskuze o tak zvaných Barcelonských cílech. Rovněž jsem vystoupil při diskuzi o návrhu senátní novely zákona o odpadech, kde byla zakotvena možnost obcí vymezit vyhláškou lokality, kde mohou být odpady vykupovány. Tento princip však ve 2. čtení v Senátu vypadl a z Poslanecké sněmovny se novela vrátila ve zcela jiné podobě. Pro zkušené senátory možná normální výsledek procesu, pro mě překvapení.

Na rozdíl od Senátu jsme v Poslanecké sněmovně svědky neustálých hádek a pro ostrá slova nejde řada poslanců daleko. Senát se zdá být v tomto směru kultivovanější. Čím to podle vás je? Jak je možné, že jste schopni se dohodnout v klidu?

Podle mého názoru, velká role ve složení Senátu je ve většinovém způsobu volby. Díky tomu se do Senátu dostávají osobnosti, které se mohou prokázat výsledky práce v nejrůznějších oblastech, a v neposlední řadě jsou to lidé s velkými životními zkušenostmi. Kultivované jednání, schopnost dohodnout se napříč spektrem Senátu je důsledkem vysoké kvality senátorů, kteří prošli sítem většinové volby.  

Jestliže porovnáte obě funkce, starosty a senátora, která z nich je náročnější, pokud se to tak dá říci?

 Vysoce zodpovědné jsou samozřejmě obě dvě, ale časově je určitě náročnější pozice starosty. Dopolední projednávání praktických věcí týkajících se chodu města, spousta různorodých návštěv do pozdních odpoledních hodin, mnoho porad, komisí a navíc, většina akcí s veřejností se koná odpoledne nebo večer a především během víkendů. Je to i velmi odpovědná práce, protože se jedná o konkrétní rozhodnutí, která jsou mnohdy spojená s určitým rizikem. I když se jedná vždy o kolektivní rozhodnutí vedení města, starosta je ten, kdo by měl riziko minimalizovat.  Jinak náročná je práce senátora, zde jde především o analýzu návrhů, vyhodnocení, případně pozměnění legislativy, což je náročné především myšlenkově, protože vyjadřovat se k nějakému návrhu předpokládá i určitý rozhled v této oblasti, tedy studium problematiky. Samozřejmě i zde je riziko špatných rozhodnutí, je zde ovšem minimalizováno legislativním procesem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

18:15 „Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

„Tohle já nepřijímám, zrušme to, chci ten rozhovor ukončit,“ prohlásil bývalý arcibiskup Dominik Duk…