Ministr průmyslu a obchodu za hnutí STAN na počátku nového týdne v poledne předstoupil před kamery ČT a shrnul informace o počasí, s jakým se Česká republika potýkala ve druhé polovině září.
„Když se podíváme ven, tak vidíme, že začal podzim a s ním i topná sezóna a asi jste si všichni všimli, že průměrné denní teploty v té druhé polovině září výrazně klesly, dostaly se nám pod 10 stupňů. Máme nejstudenější druhou polovinu září od roku 2018. A když nám klesají teploty, stoupá nám spotřeba energií. A to je také ten důvod, proč se tady scházíme,“ začal Síkela.
Až do letošního roku platilo, že Česko pokrývalo spotřebu plynu z 98 procent dodávkami z Ruska. Ale Rusko už od počátku září tento plyn nedodává přes plynovod Nord Stream. Síkela v této souvislosti připomněl, že i když o obnovení dodávek někteří lidé hovoří, tak přes Nord Stream nebude možné plyn dodávat, neboť tyto plynovody byly podle dostupných informací záměrně poškozeny.
Přesto Česko podle Síkely dokáže nejen pokrývat denní spotřebu plynu dodávkami kupříkladu z Belgie i dalších míst a to dokonce tak dobře, že současně probíhá doplňování zásobníků plynu. Zásoby jsou teď momentálně na 89 procentech.
„Výraznou zásluhu na tomto pozitivním vývoji má také výrazné snižování spotřeby plynu u každého z nás. A já za to chci poděkovat všem českým občanům a českým firmám, které se na těchto úsporách podílejí. Nám se za prvních 8 měsíců tohoto roku podařilo snížit spotřebu plynu o 18 procent. Jedná se o nejnižší spotřebu od roku 2016. Očištěno o počasí byla spotřeba letos v září dokonce o 28 procent nižší. A právě úspory nás všech s těmi nadměrně vysokými zásobami plynu a současně kapacitami zkapalněného plynu z nizozemského Emsu nám pomohou překonat tuto zimu i bez dodávek z Ruska,“ uvedl ministr.
Ministrův náměstek Petr Třešňák doplnil, že Ministerstvo průmyslu a obchodu jde v tomto směru příkladem a teplotu teplé vody snížilo na 45 stupňů, k tomu se prý vyměňuje těsnění oken, celkem asi 3 kilometry těsnění a v neposlední řadě se prý na ministerstvu také šetří elektřinou. „Osvětlení uvnitř budovy vypínáme ihned po odchodu posledních zaměstnanců z budovy,“ oznámil pirátský náměstek.
Poté si vzal slovo znovu šéf resortu a zdůraznil, že získání přístupu k plovoucímu terminálu v Nizozemsku nebylo žádnou samozřejmostí. Česká vláda prý jednala o přístupu k tomuto terminálu už ve chvíli, kdy byl celý projekt teprve na papíře. Tento podíl pokryje roční spotřebu plynu v Česku zhruba z jedné třetiny. V listopadu prý přijedou hned 3 lodě s plynem určeným pro Česko.
Vláda podle něj pomáhá nejen občanům, ale i firmám. Ministerstvo zahájilo provoz poradní linky 1212, kde se lidé a firmy dozvědí nejen to, jakou pomoc mohou získat, ale mohou získat i radu, jak šetřit. Po republice prý navíc budou rozmístěni poradci ministerstva, které budou moct používat jak jednotlivci tak firmy.
Vedle toho vláda vyčlenila 10 miliard korun pro firmy na zvýšení zateplení budov a další opatření, která sníží spotřebu energií. Tyto informace a další tipy podle ministra lidé najdou na webu EnergieZaMene.cz.
Když se Síkela blížil k závěru svého vystoupení, upozornil, že Česko je sice v relativně pozitivní situaci, ale protože nikdo nedokáže říct, jak dlouhá bude zima, „proto je na městě zachovávat obezřetnost při nakládání s energiemi. Ať už to dělá člověk sám pro sebe, pro své blízké, nebo pro celou společnost“, zaznělo od ministra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.