Z průzkumu také plyne, že u ostatních stran není vidět výraznější pohyb. Z hlubší analýzy prý vyplývá, že volební výsledky budou záviset především na tom, jak se stranám podaří přetvořit vlažné sympatie v aktivní podporu a reálnou volební účast.
ČSSD i ANO ztrácejí, KSČM a lidovci posilují
Volební model ukazuje, že kdyby se v prosinci konaly volby, ČSSD by oproti listopadu získala nepatrně méně procent hlasů, 20,7 % (v listopadu 21,2 %). ANO by obdrželo 24,2 % (26,7 %). Určité zlepšení je vidět u KSČM se 14,1 % (12 %). Poněkud ztrácí TOP 09 s 8,9 % (9,6 %). ODS zůstává beze změny s 8,6 % a lidovci si nepatrně polepšili ze 6,3 % na 6,6 %.
Ve volebním modelu koalice sice ztratila, i tak má ale silnou ústavní většinu 131 mandátů.
Pokles Babišova hnutí je patrný celý rok
Agentura upozorňuje, že v posledním roce lze sledovat u volebních preferencí celkem systematický pokles u hnutí ANO a zlepšující se trend u ČSSD. Mírný pokles je vidět u komunistů, ale také u TOP 09, naopak mírné zlepšení u ODS.
Při pohledu dva roky nazpět zaujme výrazný nárůst a pokles u hnutí ANO, u zbývajících stran se projevuje spíše kolísání podpory.
Výzkum si prý platil samotný STEM
Volební model STEM vychází ze stranických preferencí, zanedbává občany, kteří nejsou schopni nebo ochotni uvést žádné preference. Opírá se o lidi, kteří neodmítají účast ve volbách, zohledňuje vazbu k volené straně i zájem o politické dění. Prosincový model je postaven na předpokladu volební účasti okolo 54 %.
Zmíněný výzkum STEM byl uskutečněn ve dnech 3.–11. prosince 2015 na 1 014 osobách starších 18 let. Statistická chyba se pohybuje kolem ± 2 procentních bodů u menších stran, u větších stran kolem ± 3 procentních bodů. Výzkum byl hrazen výhradně z prostředků STEM a nezávisí na žádném zadavateli mimo STEM.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam