Šimon Pánek považuje výroky Zemana a Babiše o nepřijímání uprchlíků za nebezpečný populismus. Prý se tomu vyhnout nemůžeme

05.08.2016 23:49 | Zprávy

O rakousko-tureckých vztazích hovořil v pátečních Událostech, komentářích bývalý ministr školství Ondřej Liška, který nyní žije ve Vídni. K výrokům prezidenta Miloše Zemana a vicepremiéra Andreje Babiše na adresu uprchlíků se pak vyjádřil ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

Šimon Pánek považuje výroky Zemana a Babiše o nepřijímání uprchlíků za nebezpečný populismus. Prý se tomu vyhnout nemůžeme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Liška

Podle Lišky byl výrok současného rakouského kancléře – ten prohlásil, že by EU neměla pokračovat v rozhovorech s Tureckem o jeho vstupu do EU – motivován domácí politikou. V Rakousku je před druhým kolem prezidentských voleb, v nichž figuruje kandidát Svobodných. Zmíněný výrok měl ten smysl, aby nebyl tolik slyšet šéf Svobodných Strache.

Liška si myslí, že situace v Turecku vykazuje tak jasné znaky slabého respektu k lidským právům, že by skutečné přístupové rozhovory ani neměly začínat.

Upozornil, že také v Rakousku je silná turecká menšina.

Rakouský tisk píše, že Turecko potřebuje evropské peníze víc, než Evropa Turecko, proto může Evropa vystupovat ze silnější pozice.

Z Ankary dnes přišlo vyjádření, že Rakousko je centrem radikálního rasismu. Nepřispěje to k tomu, aby dialog byl navázán v nové kvalitě. „Rozviřování starých bolestí není dobré,“ podotkl Liška.

V další části pořadu se nad nedávnými výroky prezidenta Zemana a vicepremiéra Babiše zamýšlel Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni. Zeman s Babišem prohlásili, že s ohledem na nebezpečí terorismu bychom neměli přijímat žádné uprchlíky. Pánek upozornil, že k přijímání uprchlíků naší zemi zavazují mezinárodní dohody a český právní řád. Výroky Zemana a Babiše označil za nebezpečný populismus.

Připustil, že Islámským státem jsou verbováni uprchlíci, ale toto nebezpečí by měly pohlídat bezpečnostní složky. Na námitku, že zmíněným politikům jde o zajištění bezpečnosti argumentoval, že bezpečnost by zajistil také zákaz alkoholu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ostrý konflikt na ČT: Kroužková nutila Okamuru, ten se neudržel

19:16 Ostrý konflikt na ČT: Kroužková nutila Okamuru, ten se neudržel

Ve studiu České televize bylo zase jednou pořádně dusno. Moderátorka Událostí, komentářů chtěla od š…