Podle Lišky byl výrok současného rakouského kancléře – ten prohlásil, že by EU neměla pokračovat v rozhovorech s Tureckem o jeho vstupu do EU – motivován domácí politikou. V Rakousku je před druhým kolem prezidentských voleb, v nichž figuruje kandidát Svobodných. Zmíněný výrok měl ten smysl, aby nebyl tolik slyšet šéf Svobodných Strache.
Liška si myslí, že situace v Turecku vykazuje tak jasné znaky slabého respektu k lidským právům, že by skutečné přístupové rozhovory ani neměly začínat.
Upozornil, že také v Rakousku je silná turecká menšina.
Rakouský tisk píše, že Turecko potřebuje evropské peníze víc, než Evropa Turecko, proto může Evropa vystupovat ze silnější pozice.
Z Ankary dnes přišlo vyjádření, že Rakousko je centrem radikálního rasismu. Nepřispěje to k tomu, aby dialog byl navázán v nové kvalitě. „Rozviřování starých bolestí není dobré,“ podotkl Liška.
V další části pořadu se nad nedávnými výroky prezidenta Zemana a vicepremiéra Babiše zamýšlel Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni. Zeman s Babišem prohlásili, že s ohledem na nebezpečí terorismu bychom neměli přijímat žádné uprchlíky. Pánek upozornil, že k přijímání uprchlíků naší zemi zavazují mezinárodní dohody a český právní řád. Výroky Zemana a Babiše označil za nebezpečný populismus.
Připustil, že Islámským státem jsou verbováni uprchlíci, ale toto nebezpečí by měly pohlídat bezpečnostní složky. Na námitku, že zmíněným politikům jde o zajištění bezpečnosti argumentoval, že bezpečnost by zajistil také zákaz alkoholu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam