Slovenský expert vysvětlil, proč nemůže papež uznat Doněckou a Luhanskou republiku

22.05.2015 15:20 | Zprávy

Východiska nejvyšších představitelů katolické církve pro ovlivnění situace na Ukrajině rozebral na konferenci v Olomouci Marcel Ševčík z Teologické fakulty Katolické univerzity v Ružomberku. Vysvětlil i to, proč nemůže papež uznat Doněckou a Luhanskou republiku. „Pokud stát nevznikl podle mezinárodního práva, tak pro Svatý stolec neexistuje.“

Slovenský expert vysvětlil, proč nemůže papež uznat Doněckou a Luhanskou republiku
Foto: Daniela Černá
Popisek: Marcel Ševčík z teologické fakulty Katolické univerzity v Ružomberoku

O pozici Svatého stolce v souvislosti s konfliktem na Ukrajině hovořil na mezinárodní vědecké konferenci Olomoucké právnické dny 2015 Marcel Ševčík z Teologické fakulty Katolické univerzity v Ružomberku. Vyjádřil se k diplomatickým východiskům a zdůraznil hlavní povinnost šíření myšlenky mírového soužití s náboženským akcentem. „Udržuje diplomatické styky se státy, ale také s celou řadou mezinárodních organizací. Má například trvalého pozorovatele při OSN,“ konstatoval mimo jiné Ševčík k politice papeže, která se opírá o doktríny katolické církve, chartu lidských práv, historické zkušenosti, obranu míru a důstojnosti. Zmínil, že na Ukrajině se scházejí nejrůznější církve. „Doněcká a Luhanská oblast jsou propojené s pravoslavnou církví Moskevského patriarchátu, který je proti pravoslavné církvi ukrajinského patriarchátu v Kyjevě,“ uvedl Ševčík.

Papež zdůrazňuje naléhavou potřebu komunikace. Právo síly nahradit silou práva

Ševčík hovořil o znásilnění mezinárodního práva a hrozbě, kterou zmiňoval i papežský velvyslanec, a to tom, že mnoho katolických věřících bylo nuceno opustit Krym. „Nejaktuálnější zprávy jsou, že papež František upozornil na rozměr, že bohužel obě stany ozbrojeného konfliktu se hlásí ke křesťanství,“ konstatoval s tím, že papež zdůrazňuje naléhavou potřebu komunikace, která je jediným možným způsobem řešení situace, odvolává se na princip respektování mezinárodního práva a zdůrazňuje hlavně to, že lidstvo musí najít odvahu nahradit právo síly silou práva.

Ševčík: Sankce Svatý stolec nevnímá jako efektivní nástroje

Po minském summitu si vyžádal papež setkání s ukrajinskými biskupy, ke kterým pronesl 20. února řeč ve Vatikánu. „Veškerá prohlášení, která Svatý stolec vydává, jsou vždy důrazem na vzájemnou toleranci a respekt jako cestu k řešení krize,“ upozornil Ševčík a také doplnil, že je důležité odlišit to, co říká Svatý stolec a jednotliví biskupové a připomenul jejich setkání v Bratislavě. „Biskupové reprezentují jednotlivé církve. Biskupové i z Ukrajiny se vyjádřili i tak, že boje na východě Ukrajiny způsobují bídu. Církev se ale nemůže do politických problémů míchat,“ uvedl Ševčík s tím, že biskupové ale zdůraznili humanitární pomoc. „Můžeme položit i spekulativní otázku, zda Svatý stolec může uznat Doněckou a Luhanskou republiku? Pokud stát nevznikl podle mezinárodního práva, tak pro něj neexistuje,“ uvedl Ševčík, který také ujasnil: „Svatý stolec je mezinárodně uznávaný subjekt reprezentovaný papežem a Římskou kurií.“ V širším pojetí je nejvyšším orgánem státu Vatikán a nejvyšším orgánem katolické církve. „Ve vztahu k místním církvím i na Ukrajině bude vystupovat jako nadřízený orgán, ale ve vztahu ke státu Ukrajině bude vystupovat jako subjekt mezinárodního práva, který je vnímaný jako rovnocenný partner,“ vymezil pojmy.

Putin: Pro Rusko má Krym sakrální význam

V kontextu lze připomenout, že ruský prezident Vladimir Putin před časem vysvětlil anexi Krymu i náboženskými důvody. V promluvě k národu uvedl: „Pro Rusko má Krym, stará Korsuň, Chersonés či Sevastopol obrovský civilizační a sakrální význam, stejně jako Chrámová hora v Jeruzalémě pro vyznavače islámu a judaismu,“ prohlásil v poselství a posunul tak nárok na Krym do intencí širších, než je ovládnutí hlavní základny černomořské flotily strategického významu. Církve vyjádřily svůj nesouhlas se spojováním anexe a náboženství a to včetně Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …