Minulý týden se na českých prioritách pro unijní jednání o brexitu shodli zástupci politických stran zastoupených ve Sněmovně. Dokumentem, který podepsali šéfové stran, by se měli řídit i europoslanci.
Hlavní priority Česka pro jednání o ukončení členství Británie v EU jsou podle společného prohlášení tyto: zachovat stávající přístup na společný trh zboží a služeb, zajištění práv českých občanů a vyřešení rozpočtových záležitostí. Za zásadní považují předsedové stran i nastavení budoucích vztahů Česka a Británie ohledně vnitřní a vnější bezpečnosti.
Opoziční i koaliční strany se také shodly, že v otázce brexitu a budoucího fungování Evropské unie je třeba vést debatu a hledat společný postoj české politické reprezentace.
V Evropském parlamentu mají zástupce všechny parlamentní strany kromě Úsvitu – Národní koalice a hnutí Svoboda a přímá demokracie. Jednoho europoslance má mimoparlamentní Strana svobodných občanů.
Jednotlivé národní strany v europarlamentu spolupracují v rámci parlamentních frakcí, do nichž se spojují podle svého politického zaměření. Tyto frakce nebo také skupiny fungují podobně jako poslanecké kluby v českém Parlamentu. Evropský parlament se podílí na schvalování legislativy Evropské unie. Společně s Radou ministrů také rozhoduje o evropském rozpočtu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp