V 60. letech 19. století v podstatě svedly Spojené státy válku o to, kterým směrem se vydá jejich ekonomika, zda se spolehnou na levnou pracovní sílu, nebo na moderní průmysl. Bašta podotýká, že tehdy se ještě nikdo netrápil politickou korektností, takže levnou pracovní sílu nazýval otroky. Dnes to jsou uprchlíci, píše v komentáři pro První zprávy.cz Jaroslav Bašta.
Problém podle někdejšího diplomata je, že mnozí uprchlíci, kteří k nám dnes míří, se nemíní integrovat do společnosti. Chtějí jen využít výhod evropského sociálního státu, ale současně hodlají brojit proti němu. Součaný Západ se prý ale z občanské války v USA nepoučil a dováží si levnou pracovní sílu, která se často odmítá začlenit.
Ale to není jediný problém. I když provedeme revoluci a bude nás život tzv. průmysl 4.0., spousta lidí už nebude muset pracovat, protože práci odvedou roboti. Peníze by mohli dostávat i tak, kupříkladu z nepodmíněného základního příjmu, který prosazují někteří politici. Podle Bašty má ovšem tento plán háček.
„Velmi aktuální bolestivé zkušenosti západní Evropy (ale také Spojených států a Ruské federace) ukazují, že ekonomika postavená na masivním dovozu levné pracovní síly z méně rozvinutých zemí představuje neúnosné riziko pro budoucnost. Již víme, že dobře funguje jen v dobách prosperity a selhává v periodicky se opakujících obdobích hospodářské recese, kdy se stává zátěží pro sociální systém. Doslova každý den se již teď přesvědčujeme o tom, že evropský sociální stát velmi spolehlivě vychovává ty nejzavilejší odpůrce západní civilizace. Ti nejradikálnější z nich zabíjejí své spoluobčany již dnes,“ varuje Bašta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp