Když jsme spolu hovořili naposledy, řeč přišla i na situaci uvnitř ČSSD a na pokles preferencí strany. Nyní jsou před námi dvoje volby. Jak byste hodnotil kondici, v níž se strana aktuálně nachází?
Celková situace uvnitř strany je téměř neměnná, ale podobný stav provází sociální demokracii celou její historii. Východisko z tohoto stavu vidím v uznání frakcí uvnitř strany, což jsem již deklaroval v r. 1991 jako místopředseda ČSSD. Vzhledem ke stávající vnitropolitické situaci, kdy jsme ztratili čelní pozici, dochází k sebezáchovnému semknutí a utichly veškeré spory. Kromě notorických nespokojenců, kteří opustili stranické řady, všichni usilujeme o co nejlepší volební výsledky a osobní nevraživosti jdou stranou.
Byť má být sjezd ČSSD až příští rok, v souvislosti s úpadkem preferencí se spekuluje o tom, zda by neměl být dříve. Co vy na to? Jaký je podle vás Bohuslav Sobotka předseda?
Se sjezdem bych rozhodně nespěchal, zvláště jeho konání brzy po volbách by určitě rozjitřilo staré spory a vrhlo by na veřejnost další negativní obraz. Předně je nutné vypracovat nezávislou politologickou analýzu, v níž se pravdivě musí objevit problémy, které nám škodí nejen ke vztahu k voličům, ale i ve vnitřní struktuře strany, kdy se demokratické principy poněkud vzdálily stavu, na který jsme byli zvyklí v první polovině 90. let. I u nás jsou náznaky tuhé centralizace, klientelismu, kastovnictví a předem domluvených výsledků, což je cesta do pekel. Pokud se týče předsedy Sobotky, sleduji jeho vývoj celých 25 let. Poslední dobou mě příjemně překvapil, je věcný a argumentačně výtečný, což s potěšením glosují občané. Věřím, že natrvalo zmizel nevýrazný, mdlý a jednotvárný politik - a přidá-li ještě do svého projevu dynamiku, dlouho o něm uslyšíme.
Starostou jste se stal teprve loni. Nelitujete svého rozhodnutí? Mělo to vliv na prosazení vašich priorit? A především, podařilo se vám konsolidovat vztahy na radnici, což byl, předpokládám, jeden z vašich nejtěžších úkolů?
O vlastních výsledcích se hovoří poměrně těžko, ale jsem přesvědčen, že úřad našel svůj rytmus, což se projevuje nejen v aktivitách úřadníků, ale i v reakcích našich občanů. Pochopitelně pro nedostatek času se některé záležitosti nedotáhly do konce, ale s jejich realizací by již neměl mít můj nástupce velký problém.
Mezi vaše hlavní priority patřilo i řešení otázky bezpečnosti občanů ve městě. Od minulého roku tak dohlížejí v sociálně vyloučených lokalitách včetně Orlové na pořádek také domovníci - preventisté. Jak se projekt Ministerstva vnitra osvědčil? Budete v něm chtít pokračovat?
Bezpečnost je jednoznačně naší prioritou, proto již třetím rokem využíváme asistenty prevence kriminality a chceme v tomto programu pokračovat. Ve vybraných domech, které vykazovaly vysokou míru rizik a problémů jsme zvolili metodu domovníků – preventistů. Nejenže jeho cílem bylo posílení osobní bezpečnosti občanů, zvýšení bezpečnosti a veřejného pořádku, propojili jsme jej úzce s dalšími projekty v rámci triády bezpečný občan – bezpečný dům – bezpečná lokalita. Výsledný efekt na sebe nenechal dlouho čekat a chceme v tomto projektu i nadále pokračovat.
Sociální nepokoje se v posledních letech opakují, bohužel se však zvyšuje jejich intenzita i počet. V čem vidíte příčinu? A nedomníváte se, že řešení problémů komplikuje to, že ti, co se ji snaží řešit, jsou často nazýváni rasisty?
Pokud jde o sociální pnutí, víme, že je projevem nemoci společnosti a jejího selhání. Našim spoluobčanům spíše vadí skutečnost, že dnešní sociální dávky hlavně pro nepřizpůsobivé jsou nastaveny tak, že se nevyplácí pracovat. Kladou si otázku – proč mám doplácet na ty, kteří nevyvíjejí potřebné pracovní aktivity, když mám při plném pracovním nasazení mnohdy menší příjem než ti, kteří nechtějí pracovat. Vyrůstá-li nám skupina lidí, kteří jsou již druhou generaci nezaměstnaní, není něco v pořádku. Rovněž systém dávek pro téměř bezpracné zisky majitelů ubytoven je nemorální. O rasismu bych raději nemluvil, poměřme jenom vztah většinového obyvatelstva k vietnamské menšině. Ve zkratce však nelze tuto problematiku rozvinout.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková