Státní nemocnice a důchody nepotřebujeme, říká mladý autor. Vše vyřeší trh. Kdo na to nemá, obrátí se na charitu

17.10.2018 20:40 | Zprávy

V Čechách se najde mnoho rozličných názorů na spektru levice a pravice. Ale některé jsou opravdu neotřelé. Jedním z těch, kteří by rádi změnili celý dnešní systém, je Martin Urza, autor knihy Anarchokapitalismus. Ať jde o zdravotnictví, školství či důchody, Urzovým řešením je volný trh. Za to ho kritizoval například Jaroslav Fiala z webu A2larm. Lidé na knihu plnou Urzových myšlenek přispěli několika miliony korun.

Státní nemocnice a důchody nepotřebujeme, říká mladý autor. Vše vyřeší trh. Kdo na to nemá, obrátí se na charitu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Martin Urza na videu o své knize

Martin Urza je původně z Plzně. Vystudoval informatiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, kde se zabýval také matematikou, ekonomií a pedagogikou. Živil se jako programátor a vlastnil softwarovou firmu. Učil na soukromém gymnáziu v síti EDUCAnet. Rozhodl se o svých názorech na stát a jeho služby sepsat knihu, která nese jednoduchý název: Anarchokapitalismus. Na tuto knihu vybral podle Aktuálně.cz již 2,7 milionu korun. Na webu Startovač přispěli zájemci přes 650 tisíci.

Autorovo video:

Urza v knize, která je dostupná na internetu, kritizuje například státní školství. „Dobře v něm (až na několik málo jednotlivých škol) nefunguje prakticky nic,“ myslí si autor. „Vlastní myšlení studentů je trestáno, individualita potlačována, není dostatečně pěstována úcta k autoritám, je vyžadováno memorování naprosto zbytečných informací, platy učitelů jsou nízké, absolventům mnohých škol chybějí užitečné znalosti, studentům je dopřáváno příliš volnosti a mohou si dovolovat k učitelům skoro cokoliv, mnoho mizerných učitelů se ve školách jen fláká a jsou za své nicnedělání přepláceni, studenti nemají o výuku zájem,“ vyjmenovává neduhy. To, že si některé z těchto vyjmenovaných chorob státního školství protiřečí, je podle Urzy způsobeno tím, že základní program je určen jednotně. Řešení? Soukromé vzdělávání. „Každá škola může učit, co si zákazníci přejí,“ popsal ideální stav programátor. Talentované chudé studenty by prý školy učily zadarmo kvůli prestiži a také aby zlepšovali nasazení ve třídách. A navíc by chudým pomáhaly charity.

Pasáž o školství z Anarchokapitalismu ZDE:

Další oblastí, kde Urza vidí možnost nechat působit neviditelnou ruku trhu, je zdravotnictví. Hned zpočátku se věnuje argumentu, že zdravotní úkony jsou drahé a mohli by si je dovolit jen ti nejbohatší. „Upřímně řečeno nerozumím, jak někdo může dojít k tak absurdním závěrům,“ svěřuje se autor Anarchokapitalismu. „Stát přece nedělá nic jiného, než že násilím vezme od lidí prostředky, ze kterých jim pak zaplatí zdravotní péči. Nedisponuje žádnými magickými tajuplnými kouzly, kterými vybrané prostředky nějak záhadně zhodnotí a zaplatí z nich něco, co by si lidé jinak dovolit nemohli; naopak disponuje jistými – o poznání méně kouzelnými – triky, jak z vybraných peněz dost značnou část znehodnotit,“ laje svému úhlavnímu nepříteli.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelenskyj prý hraje na obě strany. Trump, zbraně, NATO a krize Evropy

18:59 Zelenskyj prý hraje na obě strany. Trump, zbraně, NATO a krize Evropy

„Ve Washingtonu a v Bruselu máme obrovskou administrativní byrokracii, která byla vybudována za posl…