Francouzský prezident Emmanuel Macron představil na půdě Evropského parlamentu svůj koncept „Evropského politického společenství“. Ten na straně Ukrajiny nadšení nevyvolal. Iniciativa, kterou Macron představil, má podle něj „sdružovat demokratické evropské národy, které vyznávají náš soubor hodnot a které mohou, ale ani nemusí usilovat o vstup do EU“.
„Myslím si, že myšlenka je správná i správně načasovaná. Koneckonců prezident Macron vlastně pokračuje v konceptu, se kterým přišel francouzský prezident Mitterrand,“ analyzuje bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. Upozorňuje, že v některých oblastech již integrace probíhá. „Dám příklad Ukrajiny. Navzdory tomu, že je ve válce s Ruskem, se krok za krokem propojuje ukrajinská energetická síť s evropskou. To je jeden konkrétní příklad, jak by mohla spolupráce se zeměmi, které nejsou v EU, probíhat,“ říká.
Na myšlenku Emanuela Macrona by mohla navázat i Česká republika při svém předsednictví. „Máme jako hlavní priority v evropské zahraniční politice rozšiřování EU na Balkán a spolupráci se zeměmi jako je Ukrajina, Moldávie nebo Gruzie. I ve spolupráci např. s Francií bychom mohli tuto myšlenku rozvinout,“ navrhuje Rouček.
V těchto dnech jsme v Česku svědky diskuse o prodloužení nouzového stavu kvůli zvládání vlny uprchlíků z Ukrajiny. „Potřebují se začlenit do naší společnosti. Mnohé věci se nedají udělat bez nouzového stavu. Prodloužení o několik týdnů v delší perspektivě nehraje roli. Státům, městům, nevládním organizacím to pomůže,“ říká Rouček, který prodloužení nouzového stavu považuje za rozumné.
Andrej Babiš všem vyčítal, že se flákají
Mezitím vyrazil tento týden na kampaň do regionů bývalý premiér Andrej Babiš. Vzbudil rozruch nejen na jižní Moravě „Proti jeho způsobu kampaně obecně nic nemám. Každý, kdo dělá volební kampaň, ať už do parlamentu nebo si testuje náladu lidí pro případnou prezidentskou kampaň, jezdí mezi lidi,“ předesílá Rouček. „My jako ČSSD jsme jezdili pověstným Zemákem, autobusem. Andrej Babiš jezdí karavanem. To je jeho věc. Mně osobně vadí, že to byl Andrej Babiš, který všem vyčítal, že se flákají. Že on maká, a oni že se flákají. Teď zasedá Poslanecká sněmovna, všichni makají... a on se fláká na jižní Moravě. To mi vadí. Jinak, ať si jezdí čímkoli a kdekoli. Na to má právo. Ale ať se nefláká,“ říká s úsměvem bývalý místopředseda Evropského parlamentu.
Podle Andreje Babiše je ovšem právě získávání zpětné vazby a reflexe od voličů jeho práce. „Samozřejmě, že je to práce poslance. Ti by měli být co nejvíce mezi lidmi, aby získali i podněty, jak nejrůznější situace řešit. Jen každý poslanec má vymezené dny, kdy má být ve Sněmovně, a kdy má pracovat ve svém volebním obvodě. Je důležité jezdit mezi občany. Poslanci by měli získávat podněty mezi lidmi, ale ne v době, kdy mají z titulu své funkce pracovat ve Sněmovně,“ vysvětluje Babiš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Daniela Černá