Na světových trzích si Česká republika půjčuje s úrokem 0,9 procenta, domácím investorům nabízí zhodnocení ve výši 3,1 procenta. To podle odborníků není vůbec běžné. "Nejsem si vědom žádné jiné země na světě, kde by vláda z veřejných zdrojů subvencovala domácí držitele národního dluhu," sdělil Hospodářským novinám profesor ekonomie John Y. Campbell.
Podle ministra financí Miroslava Kalouska jsou spořicí dluhopisy určené pro všechny středostavovské domácnosti. Z dostupných údajů ale vyplývá, že přes 60 procent držitelů státních dluhopisů má cenné papíry v hodnotě minimálně 150 tisíc korun.
Vyplatí se i přes určitá negativa
Velkou předností dluhopisů je nadstandardní zhodnocení. Ačkoli mají omezenou likviditu, proplacení je možné nejdříve po roce, a nově se na ně aplikuje 15procentní srážková daň, jsou stále atraktivnější než spořicí a terminované účty u velkých bank, u nichž roční úroková sazba není obvykle vyšší než dvě procenta.
"Státní spořicí dluhopisy nevnímáme jako konkurenci, ale jako rozšíření nabídky pro klienty na trhu finančních produktů," tvrdí mluvčí České spořitelny Tomáš Holinka.
Státní dluhopisy jsou výhodné také pro movitější klienty jako diverzifikace investičního portfolia. "Pro investora to může být rozumná alternativa k fondům peněžního trhu i dluhopisovým fondům," dodává pro iHNed.cz Lukáš Vácha, obchodní ředitel Conseq Investment Management.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr