Terorismus tu neexistuje! Nový Zéland, směr pro nás. Mimořádná rozhlasová jízda bojovnice za svět beze zbraní, nahlédněte

13.04.2019 21:00 | Zprávy

Generální advokátka Soudního dvora EU odmítla českou stížnost na novou evropskou směrnici o zbraních. Ve studiu Českého rozhlasu se k tomu odehrála poutavá debata zastánkyně světa beze zbraní a obránce práv majitelů zbraní, při které jsme se mimo jiné dozvěděli, že terorismus u nás neexistuje, takže není důvod, proč se mu bránit.

Terorismus tu neexistuje! Nový Zéland, směr pro nás. Mimořádná rozhlasová jízda bojovnice za svět beze zbraní, nahlédněte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Revolver, ilustrační foto

Hosty Veroniky Sedláčkové ve studiu Českého rozhlasu byli Táňa Bednářová z české pobočky organizace Svět bez válek a násilí a proti ní David Karásek ze Sdružení na obranu práv majitelů zbraní.

Podle Bednářové by si Česko mělo přestat stěžovat a akceptovat přísnější evropskou směrnici o držení zbraní. Jsme členy Evropské unie a jiná pravidla než ostatní členové nepotřebujeme.

Karásek vysvětlil, že Česká republika se oficiálně soudí s orgány EU kvůli řadě opatření z dané směrnice. Některá jsou nelogická, protože je ČR už dávno má zavedena jiným způsobem, jiná omezení jsou podle něj nesmyslná. „Zejména omezení legálních civilních zbraní, které žádní teroristé nepoužívají,“ dodal.

Poloautomatické zbraně, ke kterým by se teroristé mohli dostat, například nejsou legální už dnes. „Ale teroristé se k nim mohou dostat,“ trvala na svém moderátorka Sedláčková. Host namítl, že například zbraně použité při největším teroristickém útoku v Paříži pocházely z balkánských válek a byly ukradeny z armádních skladů, což je smutné, ale lidé, kteří mají zbraně jako koníčka, s tím nemají vůbec nic společného.

Podle zástupkyně sdružení Svět bez válek a násilí ale tato dvě témata až tak nesouvisí. „Čím více je zbraní ve společnosti, tím více se ta společnost stává rizikovější,“ shrnula svůj pohled na věc.

Statistiky podle ní ukazují, že například v benevolentních Spojených státech bylo od roku 2004 přes 300 tisíc spáchaných trestných činů legálně drženými zbraněmi.

Volný přístup ke zbraním v USA podle Bednářové „zkrachoval“. „Není řešení ozbrojovat společnost pro vlastní bezpečnost. Tu mají zajišťovat státní instituce, ne ozbrojení jednotlivci“. Takoví lidé jsou podle ní pro ostatní nebezpeční.

Moderátorka se přidala: „Pane Karásku, nezní to logicky? Čím méně zbraní mezi lidmi, tím menší riziko, že je někdo použije?“.

Karásek odpověděl, že statistiky své oponentky z USA nezpochybňuje, ale v ČR vypadají čísla úplně jinak. V posledních letech stoupl počet legálně držených zbraní o 20 procent, a kriminalita přitom klesá. Konkrétně počet útoků střelnými zbraněmi klesl o třicet procent. „Takže ten systém tu funguje velmi dobře a ta žaloba nemá za cíl nic jiného, než ho udržet“.

„Tak já bych jenom připomněla, že ten nejtragičtější útok v Uherském Brodě spáchal člověk zbraní drženou legálně,“ triumfovala moderátorka. A zopakovala úměru méně zbraní- méně útoků.

Karásek opáčil, že ještě tragičtější byl útok Olgy Hepnarové, který byl provedený automobilem.

„Ale to bylo před moc lety. My se tu bavíme o situaci v Evropě po roce 2015,“ setřela jej moderátorka Sedláčková. Právě proto se prý EU rozhodla „zpřesnit regulaci“, jak to pojmenovala redaktorka Českého rozhlasu.

A pokračovala: „A taky jsem se vás pane Karásku chtěla zeptat, k čemu lidé potřebují poloautomatické zbraně v civilním držení“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

18:15 „Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

„Tohle já nepřijímám, zrušme to, chci ten rozhovor ukončit,“ prohlásil bývalý arcibiskup Dominik Duk…